SON DAKİKA
Hava Durumu

X yeni bir tasarıma geçiyor

X üzerindeki en büyük destekçilerinden birine verdiği cevapta Musk, eğer değişiklik sevilmezse, geri alabileceklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2024 07:48
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2024 07:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
X yeni bir tasarıma geçiyor

Beğen ve yanıtla butonları kalkacak: X yeni bir tasarıma geçiyor. 

Gönderilerdeki etkileşim ve katılım butonlarını kullanıcı akışından kaldırarak, içeriklerin görüntülenmesi konusunda yeni bir tasarıma geçmeyi planlıyor. Bu da yeniden gönder (diğer adıyla retweet), beğen ve yanıtla butonlarının ortadan kalkacağı anlamına geliyor.

Mashable’nin aktardıklarına göre butonların ortadan kalkmasıyla birlikte yeniden gönderme, beğenme ve cevaplama sayıları da her bir gönderiden kaldırılacak.

Bir butona basmak yerine X, kullanıcıların gönderileri beğenmek ya da cevaplamak için sağa ya da sola kaydırmasını istiyor. iOS kullanıcıları ise gönderilerin üzerine basılı tutarak çok daha fazla seçeneği gösteren bir menü açabilecekleri de belirtiliyor.

Kullanıcı akışında gönderilerle ilgili görüntülenebilecek tek metrik, izlenme sayısı olacak ve bu sayı da gönderinin sağ üst köşesine yerleştirilecek. X’in gönderi tasarımındaki değişiklik, ilk olarak MacRumors’dan Aaron Perris tarafından keşfedildi ve X’in sahibi Elon Musk da bu yeni tasarımı doğruladı.

Çoğu kullanıcının tepkisi ise şimdiye kadar oldukça negatif. Musk, değişikliği eleştiren bir kullanıcıya “Bu muhteşem” diyerek cevap verdi ve tasarımla ilgili bir video yayınlayarak şöyle dedi: “Beğenmek için sola kaydır, cevaplamak için sağa.”

Şirketi aldığı Ekim 2022’den bu yana Musk, o zamanlar Twitter olarak bilinen platformda birkaç büyük değişiklik gerçekleştirdi. Bunlardan en önemlisi de isim değişikliğiydi. Geçtiğimiz yaz Musk, “Twitter” ismini “X” ile değiştirmişti.

Platformda en yakın zamanda yapılan değişiklik ise geçtiğimiz ay Musk’ın gönderileri kimlerin beğendiğini gizlemiş olması. Bunun öncesinde kullanıcılar beğeni sayısına tıklayarak, hangi kullanıcıların gönderiyi beğendiğini görebiliyordu. Şimdiyse sadece gönderiyi paylaşan kullanıcı hangi kullanıcıların bu gönderiyi beğendiğini görebiliyor.

Şimdi Musk’ın retweet ve beğeni tuşlarını gönderilerden kaldırmasıyla uzun süredir yapmak istediği bir başka değişikliği de uygulamış olacak. Geçtiğimiz sene ekim ayında Musk, “Gereksiz etkileşim sayılarıyla birlikte tüm eylem düğmelerini ana akıştan kaldıracağız. Gönderiye tıklayana kadar sadece izlenme sayısını göreceksiniz” demişti.

Bununla birlikte aynı ay içerisinde Musk, X geliştiricilerinin gönderilerde paylaşılan makale başlıklarını silmesini sağlamış çünkü estetik olarak hoşuna gitmediğini söylemişti. X kullanıcıları da bu değişikliği eleştirmişti.

Ancak aradan geçen iki aylık sürede X bu değişikliği minik bir tasarım farklılığıyla geri aldı. Aynı durum şimdi yapılacak değişiklikte de yaşanabilir mi? Mümkün görünüyor. X üzerindeki en büyük destekçilerinden birine verdiği cevapta Musk, eğer değişiklik sevilmezse, geri alabileceklerini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.