SON DAKİKA
Hava Durumu

2 damaca su fiyatına 4 vesikalık fotoğraf

Bursa Fotoğrafçılar Odası Başkanı Kamil Konuşkan, vesikalık fotoğraf fiyatlarının sanıldığı kadar yüksek olmadığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 20:50
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 20:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
2 damaca su fiyatına 4 vesikalık fotoğraf

Fotoğrafçılar Odası Başkanı Kamil Konuşkan, vesikalık fotoğraf fiyatlarının sanıldığı kadar yüksek olmadığını kaydetti.

Konuşkan, son günlerde vesikalık fotoğraf fiyatlarının çok yüksek olduğuna ilişkin haksız bir gündem oluşturulmaya çalışıldığını belirtti. 4 adet vesikalık fotoğraf fiyatının 2 damacana suyla eşdeğer 200 lira civarında olduğunu dile getiren Konuşkan, ayrıca fotoğrafçıların kullandığı ekipmanların ciddi bir yatırım gerektirdiğini anlattı. İyi fotoğraf çekebilen bir makinenin ortalama değerininin 70 bin ila 100 bin lira arasında değiştiğini ifade eden Konuşkan, dövizle satılan baskı kayıt ve renklendirme gereçlerine de sıklıkla zam geldiğini ifade etti.

Normal bir vatandaşın yılda en fazla 2 kez vesikalık çektirdiğini, hatıra fotoğraf baskı işlerinin de ciddi manada azaldığını anlatan Konuşkan, şunları söyledi: “Fotoğraf baskı fiyatlarının fahiş olduğuna ilişkin haberler dolaşmaya başladı. Hesap basit, iş başvurusu, pasaport, ehliyet ve kimlik için istenilen fotoğrafın çekim beledi 2 damacana suyla eşdeğer. Başka bir hesapla 1 bardak suyun yaklaşık 3 lira olduğu günümüzde fotoğraf baskı bedellerinin fiyatlarının fahiş olduğunu iddia etmek sanırım doğru bir davranış değil.” dedi.

Başkan Kamil Konuşkan, sürekli artan kira, baskı ekipmanları ve diğer işletme maliyetlerini pek çok fotoğrafçı esnafının kendi fiyatlarına yansıtamadığını da sözlerine ekledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.