SON DAKİKA
Hava Durumu

Bozbey: Çalı güreşlerini ikinci Kırkpınar yapacağız

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl 62’ncisi düzenlenen ‘Tarihi Çalı Güreşleri’nde, yaklaşık 800 pehlivan er meydanında kıyasıya mücadele etti.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2024 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Bozbey: Çalı güreşlerini ikinci Kırkpınar yapacağız

Bursa’nın sporda da marka kent olmasını isteyen Büyükşehir Belediyesi, ata sporlarının da yaşatılması için destek vermeye devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 62. Tarihi Çalı Güreşleri, binlerce yağlı güreş tutkununu bir araya getirdi. Yaklaşık 800 pehlivan kıspet bağlayıp er meydanına çıkarken, kura çekimlerinin ardından farklı boylarda çekişmeli güreşler yapıldı. Aralarında İsmail Balaban, Orhan Okulu, Mehmet Yeşil Yeşil’in de bulunduğu 40’a yakın başpehlivan da Çalı’da mücadele etti. Karşılaşmaları Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Milli Savunma eski Bakanı Turhan Tayan, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Kırkpınar ağası Seyfettin Selim, yağlı güreş ağaları, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve güreş severler katıldı. Güreşler devam ederken yapılan ağalık ihalesini, 2 milyon 216 bin TL ile mevcut Çalı Güreşleri Ağası Hakan Söğünmez kazandı.

“İKİNCİ BİR KIRKPINAR YAPACAĞIZ”
Ata sporumuz olan yağlı güreşlerin gelişmesinde ve devam ettirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu sene 62’ncisi yapılan Çalı güreşlerinin çıtasını her geçen sene daha yukarıya çıkartmanın kolay olmadığını söyledi. Bu sene Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Nilüfer Belediyesi’nin işbirliğinde Çalı Güreşleri’nin düzenlendiğini ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “İnşallah önümüzdeki yıllarda hem nicelik hem de nitelik olarak Çalı güreşlerinde kaliteyi arttıracağız. Buradaki eksiklikleri ve yapılması gerekenleri biliyoruz. Önümüzdeki süreçte Çalı güreşlerini ikinci Kırkpınar yapacağız. Hedefimiz büyük. Elbette Kırkpınar apayrı bir alan ama Elmalı, Kurtdereli gibi güreşlerle eşdeğer hale getirmek istiyoruz. Türkiye’nin yağlı güreşlerde ikinci veya üçüncü konumuna gelebiliriz. 62. kez yapılan Çalı güreşlerinin geçmişinin daha eskilere dayandığını biliyoruz. Ata sporumuza sahip çıkmak zorundayız. Katılan tüm güreşçilerimize teşekkür ediyorum. Onların özverili maçları Bursa’da güreş sporuna olan ilgili arttıracaktır. Bursa bu konuda da örnek şehirlerden bir tanesi olacaktır. Güreş severleri de gülümsetmek bizim sorumluluğumuzdur” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.