SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa’da binlerce öğretmen eğitimde şiddet için sokaklarda!

Türkiye’nin bütün illerinde olduğu gibi, Bursa’da da öğretmenler iş bıraktı. İstanbul’da okul müdürünün öldürülmesine Bursa’da da tepki gösterildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 14:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Bursa’da binlerce öğretmen eğitimde şiddet için sokaklarda!

İstanbul Eyüpsultan’da Irak uyruklu bir öğrenci okuldan atıldığı gerekçesiyle okul müdürünü öldürdü. Ülke genelinde cinayete büyük tepki gösterilirken, Bursa’da da binlerce öğretmen Şehreküstü Meydanı’nda buluşarak eğitimde şiddeti protesto etti.

Yaşanan olay sonrası Bursa’da EĞİTİM SEN, Hürriyetçi Eğitim Sen, EĞİTİM İŞ, TÖB-SEN ve TEÇ-SEN “Şiddet Yasası İstiyoruz” başlığı altında kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, “Bugün böylesine büyük bir dayanışmayı gösteren, İbrahim Öğretmenimizin acısını yüreğinde hisseden, okulların kapısına kilit vurarak meydanlara koşan, “artık yeter! Yasta değil, İsyandayız” diye öfkesini haykırmak için alanları dolduran eğitim emekçisi dostlarım, dayanışmanızı selamlıyorum. 3 gün önce bu ülkede görevi başında bir öğretmen “daha” öldürüldü, bundan öncekiler gibi! Bu ülkede bir okulda bir öğretmen “daha” görevi başında öldürüldü. Hem de ona kurşun sıkan el, geleceğe hazırlamak için emek verdiği bir öğrencisinin eliydi. Peki, ya bu eli yaratanlar…
Evet; üzgünüz, acılıyız, öfkeliyiz ama en çok da İsyandayız! Bu eli yaratanlara İsyandayız” diyerek konuşmasına başladı.

“İSYANDAYIZ”

Öğretmenlerin sorunlarını dile getirerek konuşmasını sürdüren Toy, “Eğitim çalışanlarını baskının ve şiddetin kıskacına alanlara, bu liyakatsiz düzene, idari baskılarla yıldırdıkları öğretmenleri bir de velilerin önüne atarak şiddete maruz bırakanlara isyandayız. Öğretmenlere toplum önünde saygısızca sözler sarf edenlere, ‘’velimi üzeni ben de üzerim’’ diyenlere, öğretmeni cami avlusunda yem bekleyen güvercinlere benzetenlere, 1 milyona yakın öğretmeni işsiz bırakıp özel okul patronlarının insafına terk edenlere, mevsimlik işçi gibi ücretli öğretmen alan, öğretmeni zincir marketlerde reyon elemanı olmaya mahkum edenlere İSYANDAYIZ. Onlara sesleniyoruz ve gerçeği biliyoruz: Üç gün önce İstanbul’da İbrahim öğretmeni öldürmek için tetiği çeken el de sizindir, daha dün Bursa’da, Sivas’ta, memleketin dört bir yerinde öğretmenlere atılan yumruklar da sizindir” ifadelerinde bulundu.

“BU YOZLAŞMIŞ EĞİTİM ORTAMINI YARATANLARIN YENİ TÜRKİYESİ’DİR”

Toy, “Bu bir “alın yazısı” değildir. Her fırsatta öğretmenin mesleki saygınlığını ayaklar altına alan bilinçli politikalarınızın bir sonucudur, yarattığınız Yeni Türkiye’dir. Okullarında öğretmenleri kurşun yağmuruna tutuluyor ve tarikatları canhıraş koruyan bakan, öğretmen ölürken kınamakla yetiniyorsa, bu yozlaşmış eğitim ortamını yaratanların Yeni Türkiyesi’dir. Cehaletin övüldüğü, eğitimin niteliksizleştiği, gerici müfredatlarla bilimin yerini hurafelerin aldığı, hukukun işlemediği Yeni Türkiye’dir. Biz Eğitim-İş olarak, öğretmenlik mesleği hak ettiği toplumsal saygınlığa kavuşana kadar, Atatürk’ün emaneti okullarda bilim ve laik eğitim anlayışı yeniden hakim oluncaya kadar, öğretmene yönelen şiddeti caydırıcı önlemlerle ortadan kaldırmak için “Eğitimde şiddet yasası” çıkarılıncaya kadar yılmadan mücadele edeceğiz ve bu dayanışmamızı büyüteceğiz. Bugün Bursa’da ve Türkiye’de meslek onuruna sahip çıkmak için okulların kapısına kilit vurarak alanları dolduran tüm eğitim emekçisi dostlarımı kutluyorum. Fakir Baykurt’un dediği gibi “Öğretmen Ders Verir” Bir kez daha ders verdiniz! Bir kez daha ders verdiniz!” şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.