SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa dahil 5 ilde oto hırsızlığı operasyonu!

Bingöl merkezli Bursa, Muş, Hatay ve Eskişehir illerinde yapılan oto hırsızlığı operasyonlarında, 17 araç ele geçirilerek 21 şüpheli de şafak operasyonuyla gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 08.06.2024 12:09
Haber Güncellenme Tarihi: 08.06.2024 12:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Bursa dahil 5 ilde oto hırsızlığı operasyonu!

Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Oto Hırsızlık Büro Amirliğince 3 aylık teknik ve fiziki takip sonucunda, oto hırsızlarına yönelik şafak operasyonu yapıldı. Şahısların, asrın felaketi 6 Şubat depremlerinde kullanılmaz hale gelen ve trafiğe çıkması mümkün olmayan araçların, şasi ve motor numaralarını alarak çaldıkları araçları “Change” yönetimiyle trafiğe çıkardıkları tespit edildi. Yaşanan durum üzerine harekete geçen Bingöl İl Müdürlüğüne bağlı Oto Hırsızlık Büro Amirliği, çalıntı olan 17 araca el koyarak şahıslara yönelik 5 ilde şafak operasyonu gerçekleştirdi. Yapılan operasyonlarda 21 şüpheli şahıs gözaltına alındı.

Araçları çalınan vatandaşların mağduriyetlerinin giderildiğini bildiren Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü, “Ülke genelinde 6 Şubat depreminde kullanılmaz hale gelen tamiriyle trafiğe çıkması mümkün olmayan araçların kötü niyetli şahıslar tarafından çalıntı, yakalama-hacizli ve yurtdışından getirilen araçların özel yöntemlerle şasi ve motor numaralarını değiştirildiği, değiştirilen araçların ‘change’ yapılarak trafiğe çıkarıldığı tespit edilmiştir. Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde ve Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünce 3 aylık teknik ve fiziki takip sonucunda 12 ilde 17 aracın el koyma işlemleri yapılmış ve araçların yaptırılan kriminal incelemelerde sonucunda 8 adet aracın farklı illerden çalıntı araç olduğu, 1 adet aracın yurt dışı çalıntı araç olduğu, 4 adet aracın yurtdışı aracı olduğu, 4 aracın haciz-yakalama araç olduğu anlaşılmıştır. Bingöl merkezli Bursa, Muş, Hatay, Eskişehir illerinde yapılan eş zamanlı operasyonlarda 21 şüpheli şahıs gözaltına alınmıştır” denildi.

Geçtiğimiz yıl aracı İstanbul’dan çalınan ve Bingöl’e gelerek aracını emniyetten teslim alan vatandaşlardan Ömercan Topçu, “Aracım 2023 yılında İstanbul’da park halindeyken çalındı. Bingöl Oto Hırsızlık Büro amirliğince bulundu. Ümidimizi kesmişken telefon çaldı Bingöl’den aradıklarını söylediler ve aracın bulunduğu duyunca çok sevindim” şeklinde konuştu.

Çalıntı araçlar ise emniyet bahçesinde sergilenerek dron ile görüntülendi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.