SON DAKİKA
Hava Durumu

Kızılay’dan Gazze için kurban kesim kampanyası

Vekâletle kurban kesim kampanyasını geleneksel hale getiren Kızılay, bu yılki kampanyasında da hayırseverlere “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla seslenerek Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği afetzedelere ve Gazzeli çatışma mağdurlarına kurban paylarını ulaştırmayı planlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 12:58
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 12:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Kızılay’dan Gazze için kurban kesim kampanyası

Vekâletle kurban kesim kampanyası yapan Kızılay, bu yılki kampanyasında hayırseverlere, “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla seslenerek Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği afetzedelere ve Gazzeli çatışma mağdurlarına kurban paylarını ulaştırmayı planlıyor. Bu kapsamda çalışmaların detaylarının paylaşılması için Kızılay Bursa Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Yurt içi ve yurt dışı hisse topladıklarını ve bu yıl Filistin’de kurban kesimi olamayacağı için yurt içi kesimi yapılacağını ifade eden Kızılay Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, 20 ülkede kurbanların kesiminin sağlandığını, ülkelerin hemen hemen hepsinde kesim alanında etlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını ifade etti.

Bu yıl 128 bin hisseyle 3 milyon 800 bin ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Tutanç, yurt içinden hazırlanan konserveleri ise bir yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını belirtti.

Filistin’e gönderilecek kurbanların yurt içinde kesileceğinin altını çizen Tutanç, hazırlanan konservelerin Filistin’e gönderileceğini belirtti.

Filistin’e en fazla yardımı yapan kurum ve ülke olduğumuzu söyleyen Tutanç, “Aynı şekilde kurbanları da ulaştırma amacındayız” dedi.

KESİLEN KURBANLAR HANGİ ÜLKELERE ULAŞACAK?

Tutanç, “Türkiye ve Gazze’nin yanı sıra milletimizin merhamet elinin sınırları aşarak farklı bölgelere de uzanmasını sağlayacak olan Kızılay, 2024 Kurban kampanyası kapsamında yurt dışında aralarında Balkanlar’da Bosna Hersek, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Kosova, Asya’da Afganistan, Bangladeş, Kırgızistan, Pakistan, Ortadoğu’da Irak, Suriye, Yemen, Afrika’da ise Çad, Nijer, Somali, Kenya, Sudan, Tanzanya, Uganda, Burkina Faso olmak üzere 19 ülkede vekâletle alınan kurbanların kesimlerini yapılacak. Kızılay, kesimlerden sonra hazırlayacağı kurban paylarını, uzmanları aracılığıyla anlık olarak belirlenen ihtiyaç sahiplerine dağıtacak” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLARIMIZI KAN BAĞIŞINA TEŞVİK ETMELİYİZ”

Bursa’nın ülke nezdinde kan bağışı ve organ başında üst sıralarda olduğunun altını çizen Tutanç, ancak ülke genelinde bu yıl kan bağışında kritik seviyede olunduğunu, tüm vatandaşların kan bağışına teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Filistin’e yardımların ulaşması noktasında Mısır ile anlaşmalı çalıştıklarını ve Mısır’ın Refah Kapısı’ndan Filistin’e alındığını açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.