SON DAKİKA
Hava Durumu

Osmangazi Belediye Başkanı Dündar büyük projelerini açıkladı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yeni dönemdeki vizyon projelerini tanıttı. Dündar, “2009 yılından bu yana marka şehirler vizyonu, gönül belediyeciliği temasıyla koşmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 15:18
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 15:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Osmangazi Belediye Başkanı Dündar büyük projelerini açıkladı

AK Parti tarafından 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden aday gösterilen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, vizyon projelerini düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı.

Lansman toplantısına Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti MKYK üyesi Önder Matlı, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Recep Altepe, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, AK Parti, MHP, BBP ilçe başkanları yöneticileri ve meclis üyesi adayları ile partililer katıldı.

Büyük ilginin yaşandığı toplantıda Başkan Dündar, projelerini şöyle sıraladı:

“Bursa hanları ve çarşılarında ahi geleneğinin yaşatıldığı, İpek yolunun doğudaki son, batıdaki ilk şehridir. Ahmet Hamdi Tanpınar “İnsan Bursa’da ikinci bir zaman daha vardır diye düşünebilir” der. Bursa atalarımızın mirası olduğu kadar çocuklarımızın da emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak en güzel şekilde geleceğe taşımak bizim asli vazifemizdir.

Türkiye’de 27 Mart 1994 tarihinde yerel yönetimlerde önemli bir kırılma yaşandı. Bu tarih sadece Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilme tarihi değil, Türkiye’nin hizmet belediyeciliği ile tanıştığı tarihtir. Sadece çöp toplayan su ve kanalizasyon ile ilgilenen belediyeler şimdi hayatın her alanında varlığını hissettiren kurumlara dönüştü. Hizmet belediyeciliği için yerel kalkınma sloganıyla göreve başladık. 2009 yılından bu yana marka şehirler vizyonu, gönül beledeyeciliği temasıyla koşmanın onurunu yaşıyoruz.

Ruhaniyetli şehir Bursa’ya hizmet etme imkanı veren Allah’a şükrediyoruz. Yeni bir etaba başlıyoruz. Türkiye’nin yeni yüzyılında gerçek belediyecilik ilkesiyle yerel yönetimlerde 15 yıllık tecrübe ve ilk günkü aşkla yeni sayfa açıyoruz. Tevuza gayret samimiyetle yeniden yola çıkıyoruz. Geleceğe dönük iz bıraktığını inandığım bir kaç projeyi hatırlatmak isterim.

Soğanlı Kentsel Dönüşüm ile Panoroma Fetih Müzesi ile tarihi mirasa sahip çıkmada örnek olduk. Osmangazi Meydanı ile kentin kalbindeki çöküntü bölgesini cazibe merkezine getirdik. Bursa’da bugüne kadar yaptığımız 567 restorasyonla ecdada vefa borcumuzu ödedik. Hisar bölgesinde binlerce yıllık tarihin izlerini sürüyoruz. Roma, Bizans ve Osmanlı kalıntılarına ev sahipliği yapan Hisar’ı arkeoparka dönüştürüyoruz. Tarihi sur ve kapılar medrese, türbe ve konakları özgün kimliğine kavuşturduk. Yaşayan tarih Hisar içi projesiyle hem tarihi İpekyolu aksını hem 1326 Bursasını gün yüzüne çıkarıyoruz.

Çevre konusunda da önemli adımlar atıyoruz. 1 milyon 700 bin metrekare yeşil park kazandırdık. Macera Park, tematik parkla maceraseverlerin vazgeçilmezi oldu.
Komşusu açken tok yatan bizden değildir anlayışı ile sosyal ve örnek projeleri hayata geçirdik. Barem Bakım Rehabilitasyon merkezi fonksiyon ve büyüklüğü ile Türkiye’de bir ilk.

56 şehri nüfus yoğunluğunda geride bıraktık. Merkezden kırsaldaki en ücra mahallemize kadar her bireyin hayat kalitesini üst seviyeye çıkarıyoruz.
Osmangazi Atletizm Salonu, olimpiyatlar için nice sporcular yetiştirecek.

26 farklı mahalleye kazandırdığımız spor salonlarında binlerce lisanslı sporcu başarılarımıza yenilerini ekliyor. Türkiye’nin en büyük proje okulunu ilçemize kazandırdık. Okullarımızın eksiklerinin giderilmesi, eğitim materyalleri ile desteklemede ön sırada olduk. Bulvar, yol genişletme çalışmaları, çıkmaz sokakların açılmasıyla trafiğe rahat nefes aldırıyoruz.

Osmagnazi Meydanı otoparkı ile birlikte 4 bin araç kapasiteli otoparklar inşa ettik. 31 meydan ile mahallelerimizi rahatlattık. Hamitler, Yunuseli, Demirtaş ve Panayır bölgeleri planlı yerler arasında ilçeye katkı sağlıyor. Köylü pazarı, Veysel Karani kurban pazarı, Demirtaş katı atık bilgi evleri, hizmet belediyeciliğimizde iz oldu. 37 kapalı pazar yeri ile market konforunda hizmet sunuyoruz. Millet kıraathaneleri, cami ve mescitler ile yediden yetmişe herkese hizmet ediyoruz.

Can dostlarımızın her zaman yanında olduk. Osmangazi olarak asrın felaketinin hemen ardından olay yerine ulaştık. Arama kurtarma çalışmalarına katıldık. Cumhurbaşkanlığı tarafından devlet üstün fedakarlık madalyası ile ödüllendirildik.

Daha sağlıklı ve yaşanabilir Osmangazi için gecesini gündüzüne katan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.  Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bugüne kadar yaptıklarımız ortada. Biz boş vaatlerle değil, kalıcı eserlerle halkımızın karşısına çıkıyoruz. Yeni dönemde de hizmet belediyeciliğini kesintiye uğratmayacağız.

Yeni projelerimiz şöyle;

Dirençli şehirler yeni dönemde de en önemli konu başlığımız olacak. Soğanlı Kentsel dönüşümü ile 50 bini aşkın sağlam planlı konut inşa ettik. 200-400 bin kişinin güvenli konutlara yerleşmesine vesile olduk. Yeni dönemde yerinde ve güvenli yaşam ilkesiyle 11 ayrı lokasyon belirledik. Vatandaş talepleri öncelikli dönüşümü hızlıca başlatıyoruz.

Osmangazi Meydanı ile çöküntü bölgesini vitrin haline getirdik. Meydanda 2. etaba başlıyoruz. Osmangazi Meydanı Bursa’nın yeni buluşma noktası olacak.

Ulaşımda yeni yollar açarak trafiğe nefes aldıracağız. Hamitler Dereçavuş arası imar yolu, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Bağlarbaşı’nda yeni yollar yapacağız. Afetlere kendimizi dirençli hale getirirken, muhtemel afete hazırlık yapıyoruz. Yeni dönemde afet koordinasyon merkezini ilçemize kazandırıyoruz. İlçemizin afetlere karşı tüm kapasitesini yönetecek kent haritasını hazırlıyoruz. Yeni deprem toplanma alanlarını oluşturuyoruz. 238 toplanma alan sayısını 500’e çıkaracağız.

Şehre yaptığımız her dokunuşun bugünden geleceğe iz bırakacağına inanıyoruz. Yeni dönemde çevre şehircilik standartlarını yükselteceğiz. Bursa ne kadar değişirse değişsin ilk kuruluş döneminin izlerini taşıyor. Bursa tarih şehridir. Bu kimliği korumak ve geleceğe en iyi şekilde aktarmak için gayretle çalışacağız.

Panoroma 1326 Fetih Müzesi, Hanlar Bölgesi ve Hisarda yaptığımız çalışmalarla 567 restorasyon ile markayız. Hisar bölgesinde binlerce yıllık tarihin izini sürüyoruz. Arkeopark ile açık hava müzesine dönüştürüyoruz. Hisar Üftade kentsel dönüşüm çalışmasıyla seyir terası haline getiriyoruz. Hem İpekyolu aksını hem 1326 Bursasını gün yüzüne çıkarıyoruz. Hisar bölgesini kentimizin turizm rotası ile sokak sağlıklaştırma çalışmasına devam edeceğiz.

Romangalı fabrikası restorasyon çalışması ile Bursa devasa bir eserle buluşacak. Tarihi İpekyolu aksı içinde önemli bir yere sahip Bursa ipekçiliğini tanıtmak noktasında bu değerin kazandırılması büyük bir görevdir. 19. Yüzyılda inşa edilen ipek üretiminin yapıldığı tarihi fabrika binası özgün kimliğine kavuşturulacaktır. Müze, restorasyon, kafe, uluslararası etkinlik alanı olarak kullanılacak. İpekçiliğe de hizmet edecektir.

Kayhan’da yeni çalışmalara imza atacağız. Bu bölgeyi kültür aksı yayalaştırma projesiyle kent turizmine kazandırıyoruz. Antika pazarı ile eski eşya meraklılarını Kayhan’da buluşturacağız. Sivil mimari örneği binaları da kazandıracağız.

Yeşil alan konusunda önemli çalışmalara imza attık. Mahallelere kazandırdığımız 451 park ile ilçemize 1 milyon 700 bin metrekare nitelikli yeşil alan kazandırdık. Yeşil alanı 2 milyon metrekarenin üzerine çıkarıyoruz. İnkayada 450 dönüm doğa spor alanları parkuru yeni şehir parkı olacak. Mahallelere sokak oyunları parkları kazandıracağız.

Sağlıklı yaşamın temeli spor yapmak. Herkes spor yapsın diye spor ve kondisyon parkları kazandıracağız. Daha yeşil Bursa için elimizden geleni yapıyoruz. Sıfır atık projesiyle atıkların dönüşümü için önemli mesafe kat ettik. Geri dönüşüm çalışmalarımızı yeni dönemde kesintisiz sürdüreceğiz.
Yenilenebilir enerji üretimi önemli. Fetih Müzesi ve Veysel Karani Kurban kesim tesisinde geçen yıl enerji ihtiyacımızın yüzde 25’ini güneşten sağladık. Bu rakamı ikiye katlamayı planlıyoruz.

Sosyal belediyecilik için Barem ile zirveye ulaştık. 200 yatak kapasiteli huzurevi, 150 kişilik engelli ve 150 kişilik Alzheimer merkezi ile örnek oldu.
Farklı merkezlere kazandıracağımız anne çocuk merkezleri ile 4-6 yaş çocukları okullara hazırlayacağız.

Gençlik hizmetleri önemli konuların başında geliyor. Gençlerimize ders çalışıp kendilerini geliştirecekleri mekanlar hazırlıyoruz. Osmangazi Meydanındaki kütüphane başta olmak üzere sayıyı arttıracağız.

Bilgi evleri kazandırmaya devam edeceğiz. Sınavlara bilgi evlerinde hazırlanan 18-25 yaş gençlere moral etkinlikleri düzenleyeceğiz.
O kafe bu kafe gençlerden büyük ilgi gördü. Mekanlarımızın sayısını yeni dönemde arttıracağız.

Güçle aile güçlü toplum ilkesiyle hayata geçirdiğimiz aile merkezlerinin sayısını arttırıp Osmek kurslarını geliştireceğiz. Yılda 3,5 milyon ekmeği ücretsiz ulaştırdığımız Somuncu Baba ekmek fırını ve aşevi ile yeni gönül köprüleri kuracağız. Yeni dönemde kadınlarımıza mutfak, emeklilerimize pazar, öğrencilerimize ulaşım desteklerini başlatıyoruz. Talepleri belediyemizin internet sitesinden almaya başladık. Hemşehrilerimizi kültürel sanatsal etkinliklerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Can dostlarımıza da sahip çıkmaya devam ediyoruz. Sahipsiz hayvanlarımıza sahip çıkıyoruz. Yeni dönemde daha donanımlı olacak gurabai laklakhaneyi kazandıracağız.
Akpınar Kültür Merkezi’ni hayata geçiriyoruz. Proje ile Akpınar Kültür Merkezi yerinde daha güvenli ve konforlu olarak bölgeye kazandırılacak.

Kapalı pazar alanları sayısını arttıracağız. Sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıran aile sağlığı merkezlerine yenilerini ekleyeceğiz, mahalle hizmet binaları, muhtarlık ve taksi durakları yenilenecek.
Düğün ve davet salonları mahallelere kazandırılacak. Yunuseli ve Kükürtlü’de sporcu fabrikalarını kazandıracağız. Dijital gösterim merkezi ile sanat ve eğlenceyi buluşturacağız. Ziyaretçiler sanal evrende yolculuk yapabilecek. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önce insan diyerek eser belediyeciliğini sürdüreceğiz.

Devler gibi eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım. Önümüzdeki dönemde de Bursamıza dev eserler kazandırmaya devam edeceğiz.”

MUSTAFA VARANK; 17’DE 17 YAPALIM

Mustafa Dündar’ın ardından açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank da, şu ifadeleri kullandı:

“Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Biz iddialı bir siyasi hareketiz. Biz proje insanıyız, hizmet insanıyız, gayret insanıyız. Biz bu ülkede taş üstüne taş nasıl konulur bunun derdindeyiz. Yapılan eserler aslında bizim anlayışımızın en güzel göstergesi. O kadar iddialıyız ki, bizden başka Cumhur İttifakı’ndan başka Türkiye’de böyle eserler ortaya koyabilecek başka bir siyasi hareket ya da bize rakip olabilecek başka aday bulamazsınız. Biz inanıyoruz ki, bundan çok daha fazlasını yapabiliriz. Bunun yolu da bir sinerji yakalamaktan geçiyor. İlçe belediyesi, Büyükşehir belediyesi, merkezi hükümet. 3’lü saç ayağını biraraya getirdiğinizde işler daha bereketli, hızlı olur. Bu dönemde bütün belediye başkanlarımız, biz inanıyoruz ki, Bursa’da 17’de 17 yapabiliriz. İnsanlar hizmete aç, belediyecilik görmek istiyor. Bakınız Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönettiği ilçeler kasabaya dönmüş durumda. Milletin refahını düşünme derdi yok. Bursa’da 17’de 17 yapalım. Büyükşehir’de gayretli, çalışkan bir isimle farklı Bursa’yı inşa edelim. Benim vereceğim söz şu, Bursa’nın neye ihtiyacı varsa, başkanlarımızın adeta çalışan gibi bunu takip edecek ihtiyacı varsa bunları takip etmek durumundayazı. Biz bu şehre sevdalıyız. Yerelde de genelde de farklı bir Bursa’yı inşa edeceğiz. Çok konuşulan raylı sistem, hızlı trenlerin tamamlandığı bir döneme farklı bir Bursa’ya giriyoruz. Sizlerin desteği çok önemli. Ben bu kadar çalışkan bir başkanımız olduğu için, her kesimle barışık bir başkanımız olduğu için kendisine teşekkür ediyorum.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.