SON DAKİKA
Hava Durumu

Osmangazi’de Türk Mutfağı Haftası kutlandı

Osmangazi Belediyesi, ‘Türk Mutfağı Haftası’ kapsamında etkinlik düzenleyerek, vatandaşlara Bursa’nın coğrafi lezzetli işaretlerinden olan tahinli pide ve cevizli lokum ile birlikte şerbet ikram etti.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2022 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2022 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Osmangazi’de Türk Mutfağı Haftası kutlandı

Osmangazi Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinesinde 21-27 Mayıs tarihlerinde kutlanan ‘Türk Mutfağı Haftası’ kapsamında lezzet dolu bir etkinlik düzenledi. Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB), Uludağ Yiğitali Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Tarihi Taş Fırın iş birliğinde 1. Murad Hüdavendigar Cami’nin bahçesinde düzenlenen programda, tahinli pide, cevizli lokum ve şerbet gibi coğrafi tescilli işarete sahip yöresel lezzetler katılımcıların beğenisine sunuldu. Bursa’nın yöresel lezzetlerinin sergilendiği programa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, GÜMTOB yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“MUTFAK KÜLTÜRÜ TURİZM AÇISINDAN DA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada mutfak kültürünün turizm açısından da önem taşıdığına dikkat çekti. Mutfak bir kültür ve zenginliktir diyen Başkan Dündar, “Her milletin ve yörenin bir damak zevki var. Bana göre Türk toplumunun damak zevki çok üst seviyede. Ayrıca her millet Türk mutfağına çok hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmekte. Zengin de bir mutfak kültürüne sahibiz; ancak mutfak kültürümüzü ne kadar iyi biliyoruz ve ne kadar tanıtımını yapabiliyoruz. Bu konu üzerinde yoğunlaşmalı ve çalışmalar yapmalıyız” diye konuştu.  

“ZENGİN MUTFAĞA SAHİP OLMAMIZ ÖNEMLİ BİR KAZANÇ”

Bursa’nın oldukça zengin bir mutfağa sahip olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “Türk Mutfağı Haftası kapsamında düzenlediğimiz etkinlikte Bursa’nın önemli yöresel lezzetleri olan tahinli pide, cevizli lokum ve şerbeti ön plana çıkarttık. Bu lezzetler başka yerde yok. Zengin bir mutfağa sahip olmamız Bursamız için önemli bir kazanç. Bununla övünmemiz ve sahip çıkmamız lazım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinesinde başlatılan ‘Türk Mutfağı Haftası’ zengin mutfağımızı tanımamız ve tanıtmamız açısından önem taşıyor. Bizlerin kendi kültürünü yeniden ayağa kaldırması ve sahiplenilmesi gerekiyor. Zengin mutfak kültürümüzü yaşatmak adına gerekli çalışmaları yapıyoruz ve yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.  

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koordine edilen ‘Türk Mutfağı Haftası’nın Türk mutfağının geleneksel ve kurumsal hale getirilmesi için ortaya çıktığını ifade etti. Gastronominin turizmin ve kültürün en önemli alanlarından biri olduğunu belirten Özer, “Kültürel mirası taşıyıcı olması bakımından mutfak çok önemli. Hanımlarımız geleneksel el sanatlarını, el işleri, nakışları ve mutfakta yaptıkları bu güzel harika yemekleri gelecek nesle yansıtmak suretiyle aslında biz kültürümüzü ve mirasımızı taşımış oluyoruz” diye konuştu.

 Açılış konuşmalarının ardından Dr. Mustafa Töken de katılımcılara sağlıklı beslenme üzerine bir sunum yaptı. Başkan Dündar, sunumun ardından Dr. Töken’e teşekkür plaketi takdim ettProgramın sonunda Uludağ Yiğitali Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde görev alan kadınlar tarafından hazırlanan cevizli lokum ve Tarihi Taş Fırın’da pişen tahinli pide ile birlikte irmik helvası ve şerbet vatandaşlara ikram edildi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.