SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkoğlu’ndan 100 proje! Hepsini tek tek açıkladı

İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Türkoğlu, 31 Mart yerel seçimleri öncesi 100 projesini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2024 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 15:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Türkoğlu’ndan 100 proje! Hepsini tek tek açıkladı

İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Türkoğlu, Bursa’da yapmayı planladığı 100 projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Düzenlenen tanıtım toplantısına, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Mehmet Hasanoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Türker Yörükçüoğlu, İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş, İYİ Parti Bursa İlçe Belediye Başkan adayları ve partililer katıldı.

İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Türkoğlu, “2 Mart’ta Bursa’nın önde gelen hemşehri dernekleri, akademik odalar ve STK’larla buluştuk ve Bursa ile ilgili hayallerimizi paylaştık. Seçim kampanya sürecimizi teşkilatımız ile birlikte sürdürüyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

“NE BİR BAŞKA ADAYA SEÇİMİ KAYBETTİRMEK NE DE BİR BAŞKA ADAYA SEÇİMİ KAZANDIRMAK İÇİN ADAY DEĞİLİM”

Türkoğlu, “Ne bir başka adaya seçimi kaybettirmek ne de bir başka adaya seçimi kazandırmak için aday değilim. Bursa’da iyi belediyecilik anlayışıyla, yüzde 100 kendi özgün değerlerimizle Büyükşehir’de ve 17 ilçede adaylarımızla Bursa’yı yönetmeye talibiz. Biz Bursalıların karşısında iddialı adaylarımızla bu seçim için çalışıyoruz. 31 Mart’ta tutanaklar teslim edilene kadar ayakkabıları eskitene kadar çalışmalara devam edeceğiz. Bursa ölüme de, sıtmaya da mahkum değil, üçüncü bir yol var. Büyükşehir’de ve 17 ilçede İYİ adaylar var, biz varız. 50 gündür alandayız. Mahalle, kahveler, STK’lar, kendi imkanlarımızla afişler, broşürler, otobüsler gibi harcamalar yapıyoruz. Bizim yaptığımız bütün masrafların bir birim olduğunu kabul edin. Alinur Aktaş Bey bin birime yakın bir harcama yapıyor. Her yer Sayın Aktaş ile dolu. Rüyalarımıza kadar giriyor. Bu haliyle bile biz İYİ Partililer, AK Parti’den daha fazla para harcadık. Çünkü biz kendi paramızı harcıyoruz, Genel Merkezimizin, ilçe teşkilatlarımızın havuzundan harcıyoruz. Binlerce bilboardın altına Büyükşehir’in logosunu koyup, Büyükşehir’e ödetmek kolay. İddialıyım. Bursa’nın yok olan, perişan olan kıymetleri, yaşanmaz hale gelen Bursa’nın bu hale gelmesinde bizim dahilimiz yok. Yerel yönetimlerin dahilleriyle oldu. Biz bağımsız ve bağlantısız, cesur kararların altına imza atabilecek kent liderlerine ihtiyacımız var” diyerek konuşmasını sürdürdü.

“‘BURSA’NIN KAYBETTİĞİ BÜTN DEĞERLERİNİ YENİDEN KAZANMAK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİM”

“Hayatım hak arayarak geçti ve bundan da hiç çekinmedim” diyen Türkoğlu, Ankara’dan bakıldığında görülmeyen, tarihin en büyük kimsesizliğini yaşayan Bursa’ya bir kent lideri lazım. Bakanların yakasına yapışacak, iktidarın önünde eylem yapacak, Bursa’nın hakkını arayacak kent liderine, bir deliye ihtiyaç var. O kişi benim. Bursa’nın kaybettiği bütün değerlerini yeniden kazanmak için mücadele edeceğim” diyerek projelerini anlatmaya başladı.

BURSA’NIN ACİL EYLEM PLANI YOK”

Yeşil, yaşanabilir, katılımcı, Akıllı Şehir Bursa anlayışıyla çalışmalarını yürüteceklerini ifade eden Türkoğlu, “Yunuseli Havalanı’nın beton olmasını şimdilik engelledik. Planlı kentleşme birinci başlığımız. Bu şehrin anayasası yok. Anayasasız şehir olmaz. Hedef 2050. 1/1000’lik planla mutlaka çalışmalar yürütülecek. Çevre düzeni planına uygun çalışıp, çarpık yapılaşmaya kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Kendi evini yapmak isteyenlere arsa üreteceğiz. Arazilerle ilgili imar planları yapacağız. 5 yıl içinde evini yapma şartıyla makul fiyatlarla bu arsaları değerlendireceğiz. Daha önce terk edilen yerlerin afaki bedellerini ortadan kaldıracağız. Kavimler Göçü’ne son vereceğiz. Devasa organize sanayi bölgeleri yapılmakta ancak buralarda yaşayabilecek insanların yaşayacağı yerler planlanmıyor. Depolama ve lojistik alanlara da ihtiyaç duyulacağı şüphesiz. Çarpık kentleşme tahmin edemeyeceğimiz şekilde hızlıca bitecek. Sizi plan yapmaktan geri bırakan nedir? Şehri planlayanlar yeterince arazi kapatmamışlar. Bu ranta bir dur diyeceğiz. Bursa’nın acil eylem planı yok. Afetlere karşı dirençli bir şehri acil eylem planı yokken nasıl yapacağız? Yunuseli Havaalanı’nın bulunduğu yeri afet toplanma alanı yapacağız. Sosyal aktivitelere açık olacak. Mevcut pist 400 metre kadar uzatılacak. Afet ve kriz alanlarını oluşturup, ana şebekeden bağımsız elektrik, su, jeneratör gibi şeyler ekleyeceğiz. Doğal afetlere karşı çatı ve tabela güvenliğini sağlayacağız. Şehir estetiğini bozan tabelaları kaldıracağız” ifadelerinde bulundu.

TÜRKOĞLU’NUN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Türkoğlu, “Kentsel dönüşümü, rantsal dönüşüm olarak algılayan mevcut yönetimlerin aksine hareket edeceğiz. Çok riskli alanlarda kalan yapılara öncelik vereceğiz. Bursa’nın kalabilen güzelliklerine yeni güzellikler ekleyeceğiz. Gerek kentin anayasasının hazırlanmasında, imar planların da zemin dinamiğine uygun, bilimsel kriterler ışığında alacağız. Başka evi olmayan dar gelirli aileleri mağdur etmeyecek, kira desteği vereceğiz. Bitmeyen trafik çilesi olan otopark sorununa, yeni dönemde uyulması gereken plan gerekliliği olan otoparkların zemin kata alınıp, yeşil alanları artıracağız. Kentsel dönüşüm projelerinde, dönüşecek yapıların, dönüşmüş halindeki görünümleri gösterilecek. İmar planlarının bütünlüğünün bozulmaması için proje alanlarını genişleteceğiz. Kamu hakkı korunacak, makul kar, maliyet dışında yüksek rant getiren projeler titizlikle incelenecek. Devlet hazinesinin hak kaybına uğramasının önüne geçilecek” dedi.

İZNİK’E MARKA MARİNA YAPACAĞIZ”

Ulaşım yönünde projelerini anlatan Türkoğlu, “Uzun vadeli ihtiyaca yönelik hareket edecek, şehrin doğusunda ve batısında cep otogarlar yapacağız. Toplu ulaşım planımızı 7/24 esasına göre uygulayacak, vatandaşlarımızı gece 12’den sonra terminallerde sabahlamaya mahkum etmeyeceğiz. Alinur Aktaş 2019 yılındaki vaatlerini bu yılki proje tanıtım toplantısında da sıraladı. Çünkü hiçbirini yerine getirmedi. Hafif raylı sistemleri geliştirerek, derin metro sistemleriyle entegre edeceğiz. Derin metro hattımızı, Kestel, Küçük Sanayi ve 23 Nisan arasında 16 istasyondan oluşacak. Orta vadede toplam uzunluğu 24 kilometre yeraltı metro yapılacak. Görükle’ye kadar 3.5 km uzatılacak mevcut metro entegre edilecek. Metroyu hafif raylı sistemle entegre edeceğiz. Artan nüfus ve trafik sorunu bu derin metroyla çözülecektir. Neredeyse tüm mevcut ana arterlerimizin bağlantı yoluna gelen Acemler ve Mudanya kavşaklarını kördüğüm olmaktan kurtaracağız. 11 Eylül ve Avrupa Konseyi Bulvarları ile Otosansit’ten Soğanlı’ya kadar ana arterler yapacağız. Yeni nesil katlı otopark yapmak isteyenlere alan tahsisi, ruhsatlandırma konusunda imkan sağlayacağız. Erken yön uyarı tabelalarımızın sayısını artıracak, trafiğin ve kazaların önüne geçeceğiz. Bursa ve İznik’e deniz yoluyla gemilerin yanaşabileceği, sosyal tesisleri olan marka ürünlerimizi turistlere pazarlayacak Marka Marina yapacağız” diyerek anlattı.

Osmangazi Belediyesi tarafından Kent Meydanı’na inşa edilen Osmangazi Meydanını eleştiren Türkoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Bursa’nın Meydanı diye pazarladığı ortaya dükkan ve çarşı çıkan, meydanı olmayan ucubeden, meydan kandırmacasından Bursa’yı kurtaracağız. Filistin’de savaş var diyerek 100. yılı coşkuyla kutlamadınız. Osmangazi Meydanı’nı tanıtacağız diye 3 gün konser yaptınız.

“MİLLET BAHÇESİNİ, ATATÜRK KENT VE KÜLTÜR MEYDANI’NA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Meydanı olmayan bir kentte ne demokrasiden ne de demokratik bir yönetimin varlığından bahsedilemez. Öngörüsüzce yıkılan Atatürk stadyumunun yerinde yapılan işlevsiz millet bahçesini; mitingler yapılabilecek, törenlerle, konserlerle şenlenecek, sosyal ve kültürel alanlara sahip amacına uygun, 60.000 m2 üzerinde 200.000 kişinin yer alabileceği “Atatürk Kent ve Kültür Meydanı” na dönüştüreceğiz. Atatürk Stadını yıktığınız gün Bursaspor’u düşürdünüz.

ZEKİ MÜREN SANAT MERKEZİ İNŞA EDECEĞİZ”

Projelerini anlatmaya devam eden Türkoğlu, “Gerçekleştireceğimiz “Atatürk Kent ve Kültür Meydanı”nın bitişiğinde “Zeki Müren Sanat Merkezi” inşa edeceğiz. İçinde müzik kursları, konser ve sergi salonları mevcut olacak.65 yaş üstü dar gelirli vatandaşlarımızın; başta Uludağ’ın güneyinde ve Mudanya’da olmak üzere şimdilik 9 adet lokasyonda belirlediğimiz, doğayla uyumlu olarak düzenlenecek alanlarda yapılacak otel konforundaki bungalov tipi yapılarda 1-3 haftalık periyotlarda tatil yapma ve sosyalleşme imkanı sunacağız. Bu sosyal kamplara ulaşımları servislerle sağlanacak, sağlık personeli ve ambulans hizmetlerinin yanında kafeteryalara, yürüyüş parkurları mevcut olacak” dedi.

“GENÇLERİMİZE İŞ KURMALARININ SAĞLANMASI İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİZ”

Dağ ilçelerinde gençlere iş imkanı sunulacağını ifade eden Türkoğlu, “Başta dağ yöremizdeki ilçelerimiz olmak üzere gençlerimizi, gerek sosyal ihtiyaçlarını karşılayamadığımız gerekse iş imkanları yaratamadığımız için ilçelerimizde tutamıyoruz. Buralardaki mevcut yüksekokullarda Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Muhasebe, Çağrı Merkezi Operatörlüğü, Tekstil gibi kırsal ilçelerimizde karşılığı olmayan bölümler bulunuyor. İlçelerimizde karşılığı bulunan sektörlere yönelik eğitim veren bölümlerin açılması ve gençlerimizin bu sektörlerde vasıfsız işçi yerine kalifiye personel olarak çalışmalarının, hatta iş kurmalarının sağlanması için çaba göstereceğiz. Bu doğrultuda; gerekli tesis ve donanım desteği vermek için üniversitelerimizle istişarelerde
bulunacağız” diye konuştu.

Türkoğlu 100 proje adı altında gerçekleştirmek istediği hedefleri ana başlıklar halinde şu şekilde sıraladı:

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ULAŞIM DESTEĞİ

Türkoğlu, “Maden Harita ve Ölçmeleri, Maden Rezerv Hesaplamaları, Maden İşletmeciliği gibi konularda eğitim veren Madencilik Bölümleri, Bitki Koruma, Zirai İlaçlama, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği, Tarımsal Aletler, Endüstriyel Tarım ve Hayvan İşletmeciliği gibi konularda eğitim veren Ziraat Bölümleri, Turizm vb. gibi bölümlerin açılmasını sağlamak için her türlü girişimde bulunacağız. Eğitimlerinde toplu taşıma araçlarını kullanan öğrencilerimize haftanın 7 günü gidiş ve dönüş olmak üzere günlük 2 sefer ücretsiz ulaşım imkanı sağlayacağız” açıklamalarında bulundu.

STAJ KOORDİNASYON MERKEZİ

Bu bağlamda; öncelikle belediyeler bünyesinde STAJ KOORDİNASYON OFİSLERİ ikame edip buna bağlı bir stajyer bilgi sistemi kuracağız. İşletmelerle öğrencileri buluşturmak için gerekli çalışmaları yapacak, geri bildirimleri değerlendirerek staj sürecini takip edeceğiz. Zorunlu olan staj süresince öğrencilerimize toplu taşıma araçları ile ücretsiz ulaşım imkanı sağlayacağız. Başarılı olanlara staj bursu vereceğiz. İşletmelere teşvik ve avantajlar sağlayacağız.

ÜCRETSİZ KURS MERKEZLERİ İLE EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Eğitim sistemimizin en önemli eksikliği hiç bir dönemde fırsat eşitliğini sağlayamamış olması, bu adaletsizliğin giderek de derinleşmesidir.

Bu bağlamda 8. ve 12. sınıf öğrencileri için ücretsiz kurs merkezleri açacağız, Bursa’da hiç bir yavrumuzu eşitsizlik mağduru yapmayacağız. Okul öncesi çocuklarımız için de uyduruk ana kucağı yerine derli toplu kreşlere kavuşturacağız.

DESTEK ÇEKİ VE NAKDİ KATKI

Bu yaş grubundaki öğrencilerimize, aynı zamanda 2024-2025 yılı için 2.000 TL yardımcı kaynak çeki vereceğiz. Dezavantajlı ya da kırsal mahallelerimizde eğitim gören dar gelirli ailelerimizin çocuklarına ise sınava hazırlanma desteği olarak 5.000 TL nakdi yardım yapacağız.

YURT SEFERBERLİĞİ

Bursa’da 10 binlerce öğrencinin barınma sancısı çektiğini. kapı kapı kiralık daire arama derinde düştüklerini biliyoruz. Yerel yönetimler, şehrimizde eğitim amaçlı konaklayan misafir öğrencilerimizden de sorumludur. İlk icraatlarımızdan biri de yeteri kadar öğrenci yurdu yapmak olacaktır.

MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE

Gençlerimizi tütün ve madde bağımlılığından uzak tutmak için mevcut bütün araçları aktif olarak kullanacağız. Ailelerin nasıl davranması gerektiğini, madde kullanımına başlama ve eğilimli olma belirtileri konusunda Bilboardları reklamdan ziyade bu amaçla bilgilendirme amacıyla kullanacağız.

TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında, sosyal medya gibi tüm iletişim araçlarıyla kamu spotlarını artıracağız. Okul çevrelerini, odak olduğu bilinen ve ihbar edilen yerleri sivil zabıta ekiplerince izleyecek kolluk kuvvetlerine ihbar görevini üstleneceğiz. Her şeye rağmen kötü alışkanlıklara bulaşan gençlerimiz için tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin sayısını ve ulaşılabilirliğini arttıracağız.

TARIMA DAYALI İHTİSAS ALANLARI

Tarım A.Ş.’yi mutlaka çok daha etkin hale getireceğiz. Başta dağ yöresindeki ilçelerimiz olmak üzere kırsal alanlarımızda Kamulaştırma ve Arazi Toplulaştırması yönetimleriyle “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi alanları ihdas edeceğiz.” Hayvansal ve bitkisel üretimin yanında bu bölgelerin içinde üretilen ürünlerin işlenmesi ve depolanmasını sağlayan tesisler için alanlar ayıracağız. Tesislerde yenilenebilir enerji sistemlerinden aktif olarak yararlanacağız.

ÇİFTÇİYE SERA YATIRIMI

Köy yerleşim alanları yakınında, belediyeye devredilen araziler ile kullanılmayan arazilerde, seracılık yapmaya uygun parseller oluşturup alt yapı hizmetlerini sağlayacağız. Bölgede ikamet eden 30 yaş altı çiftçilerimize öncelik vererek ilk 5 yılı
ücretsiz kiralayacak, süre sonunda talep edildiğinde bedeli mukabilinde sahiplenmesine imkan yaratacağız.

ÜCRETSİZ PROJE SÖZÜ

Aynı şekilde çiftçilerimize Örtüaltı (sera) ve hayvancılık tesis binalarına ilişkin tip projeler hazırlayıp ücretsiz sağlayacağız.

AR-GE DESTEĞİ

Belediye bünyelerinde kurulacak tarım hayvancılık AR-GE Ofisleri ile ücretsiz destek ve danışmanlık sağlayacağız.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.