SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD’de seçim yarışı: Biden adaylıktan çekilmeyi düşünüyor

Mevcut başkan Joe Biden, müttefikine, yarışa devam edip etmemeyi değerlendirdiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2024 21:20
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2024 21:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
ABD’de seçim yarışı: Biden adaylıktan çekilmeyi düşünüyor

ABD Başkanı Joe Biden, müttefikine yarışa devam edip etmemeyi değerlendirdiğini söyledi.

Bilgiyi, Reuters haber ajansı ABD’nin New York Times gazetesine dayandırarak paylaştı.

Yedi üst düzey kaynağa göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın yeniden seçilme kampanyasına devam etmeme kararı alması durumunda yerine geçebilecek en iyi alternatif Başkan Yardımcısı Kamala Harris.

Öte yandan bir Beyaz Saray yetkilisinden alınan bilgiye göre Biden , Senato çoğunluk lideri Chuck Schumer ile konuştu.

DEMOKRATLAR ARASINDA SEÇİM ENDİŞESİ

Biden’ın geçen hafta rakibi Donald Trump’a karşı ilk tartışmada sergilediği beceriksiz, tutarsız ve tepki çeken performansı, Demokrat Parti içinde Biden’ın ikinci bir dönem için yeterince uygun olmadığı endişesine yol açtı.

Bazı etkili Demokratlar, Harris dışında Biden’a alternatifler ortaya attılar; bunlar arasında Kaliforniya’dan Gavin Newsom, Michigan’dan Gretchen Whitmer ve Pensilvanya’dan Josh Shapiro gibi popüler kabine üyeleri ve Demokrat valiler de var.

Ancak isimlerinin açıklanmasını istemeyen bu kaynaklar, Harris’i atlatmaya çalışmanın hayalcilik olduğunu ve neredeyse imkansız olacağını öne sürüyor.

EN YÜKSEK OY POTANSİYELİ

Kaynaklar, parti adayı olarak gösterilmesi durumunda 59 yaşındaki Harris’in Biden kampanyası tarafından toplanan parayı devralacağını ve kampanyayı sürdüreceğini söyledi.

Harris, tüm alternatifler arasında en yüksek tanınırlığa ve ciddi olarak aday olarak kabul edilebilecek Demokratlar arasında en yüksek oy potansiyeline sahip olan kişi olarak görülüyor.

Harris’in onay oranları yüzde 40’ın altında seyrediyor ancak Biden kampanyasının vurguladığı son anketlere göre, kendisi ve başkan Biden’ın Trump’ı yenme şansları birbirine oldukça yakın.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.