SON DAKİKA
Hava Durumu

İsrail’de çatlak büyüyor! ‘Hamas bir fikir olarak yok edilemez’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 259 gündür sürüyor. Sekiz ayı aşkın süredir devam eden çatışmalarda Netanyahu hükümeti ve ordu arasında savaşın amacı ve savaş sonrasında kurulacak düzene yönelik fikir ayrılıklarından oluşan çatlak giderek genişliyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2024 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2024 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
İsrail’de çatlak büyüyor! ‘Hamas bir fikir olarak yok edilemez’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ordu arasında Hamas’ın ortadan kaldırılıp kaldırılamayacağı ve Gazze’de bir savaş sonrası planının olmayışı konusunda açılan derin çatlak büyümeye devam ediyor.

SAVAŞIN TEMEL HEDEFİ

Netanyahu ve ofisi defalarca savaşın en temel amacının Hamas’ı yok etmek olduğunu ifade etti.

Ancak sonrasında Gazze Şeridi’nin nasıl yönetileceği hakkında konuşmaktan kaçındılar; ordu ise bunun sağlanmasında ısrar ediyor.

“HAMAS YOK EDİLEMEZ”

İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari çarşamba günü geç saatlerde Kanal 13’e verdiği röportajda, “Hamas yok edilemez. Hamas bir fikirdir. Yok edebileceğimizi düşünenler yanılıyor” diye konuştu.

Ordunun İsrail siyasi liderliğine yönelik sivri bir mesaj olarak görülen açıklamasında ​​Hagari şöyle devam etti: “Yapabileceğimiz şey, Hamas’ın yerini alacak yeni bir oluşumu teşvik etmektir. Bu kim olacak? Buna siyasi liderliğin karar vermesi gerekiyor.”

HÜKÜMETTEN YANIT GECİKMEDİ

Hagari’nin tepki çeken açıklamalarının ardından Netanyahu’nun ofisi yanıt vermekte gecikmedi.

Sosyal medya platformu X’te yapılan bir paylaşımda, “Netanyahu, savaşın hedeflerinden birini Hamas’ın askeri ve siyasi anlamda yok edilmesi olarak tanımladı. Ordumuz elbette buna kararlıdır” ifadlerini kullandı.

ORDU KİMİN TARAFINDA?

İsrail Savunma Kuvvetleri ise Hagari’nin yorumlarının “açık ve net” olduğunu belirterek arkasında duruyor gibi göründü.

Diğer yandan ordunun, “savaş kabinesi tarafından belirlenen hedeflere ulaşma konusunda kararlılığını sürdürdüğü, bunu savaş boyunca yorulmadan yaptığı ve bunu yapmaya devam edeceği” vurgulandı.

SAVUNMA BAKANI DA ENDİŞELİ

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da daha önce hükümetin Gazze’de siyasi bir stratejiye sahip olmamasının Hamas’ın yeniden toparlanmasına olanak sağlayacağına yönelik kaygılarını dile getiren açıklamalar yaptı.

ART ARDA İSTİFALAR

Koalisyonun savaş kabinesi üyeleri olan Benny Gantz ve Gadi Eizenkot, Netanyahu’yu Gazze için savaş sonrası bir plan benimsemeye ve erkenb seçime çağırdıktan sonra istifa etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.