SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuş gribi vakalarında endişe verici tablo: ‘İnsan sağlığı için tetikte olunmalı’

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) ise salgının özellikle kümes hayvanları arasında yayıldığını ve insanlara bulaşma riskinin düşük olduğunu bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2024 05:56
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2024 05:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Kuş gribi vakalarında endişe verici tablo: ‘İnsan sağlığı için tetikte olunmalı’

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (“European Centre for Disease Prevention and Control” – ECDC) direktörü Pamela Rendi-Wagner, yayılan kuş gribi vakalarının ardından “endişe” verici bir tabloyla karşılaşıldığını belirtti.

“İnsan sağlığına yönelik bu tehdidin hafife alınmaması gerektiğini ve tetikte kalarak proaktif olmanın önemli olduğunu” sözlerine ekledi.

Dünyanın dört bir yanındaki çiftliklerde birkaç kuş gribi salgını tespit edilmiş olsa da – Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) çiftliklerden gelen son raporlarla birlikte – insanlara bulaşma ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çekildi. Hastalığın yayılmasının enfekte hayvanlarla ve kontamine alanlarla yakın temas halindekilerle sınırlı olduğu belirtildi.

Kuş gribi nedir?

Kuş gribi, esas olarak kümes hayvanlarında ve yabani su kuşlarında görülen oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Konak organizmada ciddi hastalığa veya ölüme neden olabilir. Hastalık yüksek veya düşük patojeni ile (“Highly Pathogenic Avian Influenza” – HPAI ve and “Low Pathogenic Avian Influenza” – LPAI) seyredebilir.

HPAI evcil kümes hayvanları için ölümcül ve birkaç gün içinde tüm sürüleri yok edebiliyor. LPAI ise tipik olarak çok az hastalık belirtisine neden olur veya hiç belirti vermeyebilir.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (“European Food Safety Authority” – EFSA), HPAI salgınının en çok kümes hayvanları arasında coğrafi olarak yayıldığını ve ölü yabani kuşların sayısında artış görüldüğünü bildirdi. Ajans ayrıca virüsten etkilenen kuş türlerinin sayısında da bir artış olduğunu kaydetti.

20 Haziran’dan bu yana mevcut olan en son verilere göre, Avustralya, Çin, Hindistan, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam’da kuş gribi enfeksiyonu olan 14 yeni insan vakası bildirildi. Raporlara göre, vakaların çoğu kümes hayvanlarına veya canlı kümes hayvanı pazarlarına maruz kaldığı belirtildi.

Hem ECDC hem de EFSA, şimdiye kadar AB’de insandan insana bulaşma yaşanmadığını belirtti. Aynı zamanda kontamine kümes hayvanı ürünlerinin tüketimi yoluyla insanlara bulaşabileceğine dair de bir veri olmadığı belirtildi.

Bununla birlikte, iki kurum da, koruyucu ekipman uygun şekilde kullanılmazsa, enfekte hayvanlara maruz kalanlar arasında bulaşmanın devam etmesinin muhtemel olduğu konusunda uyardı.

Bu verilere dayanarak, ECDC olası vakalar için bazı öneriler yayınladı.

Haziran ayında Avrupa Komisyonu, pandemi öncesi kuş gribi aşısından 665.000 doz satın almıştı. İlk aşı sevkiyatları Finlandiya’ya kanatlı hayvan çiftliği işçileri ve veteriner hekimler gibi maruz kalma riski altındaki işçilerin derhal aşılanması için gönderildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.