SON DAKİKA
Hava Durumu

Araç alacaklar dikkat! 7 Temmuz'dan sonra zorunlu olacak

Sıfır otomobillerde güvenliğin artmasını sağlayacak yeni güvenlik gereksinimleri belli oldu. Araçlara gelecek bu özelliklerin yüklenmesiyle araç fiyatlarına artış da olabileceği belirtiliyor

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2024 07:39
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2024 07:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Araç alacaklar dikkat! 7 Temmuz'dan sonra zorunlu olacak

Temmuz ayından itibaren trafik kazalarında can kayıplarını ve yaralanmalarını en aza indirip hayat kurtarması beklenen Avrupa Birliği tarafından geliştirilen  ‘Genel Güvenlik Yönetmeliği’ (GSR) Türkiye’de de yürürlüğe giriyor.

Gazeteci Emre Özpeynirci, “Temmuz 2024’ten itibaren Avrupa’da trafik kazalarında can kayıplarını ve yaralanmaları azaltmak için tüm otomobil ve ticari araçlarda zorunlu hale gelecek ‘Genel Güvenlik Yönetmeliği’ (GSR) 7 Temmuz’dan itibaren Türkiye’de de geçerli olacak.” diyerek yeni gereklilikleri duyurdu.

Yeni özellikler şöyle:

-Acil durum frenleme asistanı

-Sürücü yorgunluk algılama sistemi

-Alkol kilidi hazırlığı

-Kaza veri kaydedicisi

-Ani frende otomatik yanan flaşörler

-Önden çarpmada yaya koruması için ‘safety glass’ özellikli ön cam

-Akıllı hız yardımı. Trafik işareti algılama sistemi burada devreye giriyor. Yolun hız limitine göre geri bildirim veren bir hız sabitleme sistemi -Şerit takip asistanı. Sadece uyarı değil direksiyon müdahalesi isteniyor.

-Geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü

-Otobüsler ve kamyonlarda ise olası kör noktaları daha iyi belirlemeye yönelik teknolojiler, yayalar veya bisikletlilerle çarpışmaları önlemek için uyarılar ve lastik basıncı izleme sistemleri.

7 Temmuz itibarıyla bu ekipmanlara sahip olmayan otomobillerin tescillenip satılamayacağı ifade edildi. Sıfır otomobil fiyatlarının 2024’ün ikinci yarısında bu sebeple yükselmesi de beklentiler arasında.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.