SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Şimşek’ten ‘Fitch’ mesajı: Not artışı sürecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltip, not görünümünü de ‘durağan’dan ‘pozitif’e çıkarmasıyla ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Pozitif görünüm not artışının süreceğine işaret ediyor” diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 01:40
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 01:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Bakan Şimşek’ten ‘Fitch’ mesajı: Not artışı sürecek

Ekonomide atılan sıkılaşma adımları, uluslararası arenada Türkiye’ye yönelik beklentileri iyileştirmeye devam ediyor.

Son olarak dün, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltirken, not görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitif’e çıkardı.

Söz konusu not artırımının, Haziran 2023’teki değişimden bu yana uygulanan politikaların dayanıklılığına ve etkinliğine olan güvenin artmasından kaynaklandığı belirtildi.

Fitch’in bu kararına ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Uyguladığımız programın somut sonuçları ülke kredi notumuza da yansıdı” değerlendirmesinde bulundu ve söz konusu not artışlarının süreceğine işaret etti.

‘POLİTİKALAR ETKİLİ OLDU’

Şimşek, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu başarıya kayıtsız kalmayarak kredi notumuzu bir kademe yükseltirken, görünümümüzü pozitife çevirdi” diye konuştu. “Pozitif görünüm önümüzdeki dönemde not artışının süreceğine işaret ediyor” diyen Şimşek, 12 yıl sonra gelen bu not artışında, Türkiye’nin uluslararası normlara uyan, kural bazlı ve öngörülebilir politikalarının etkili olduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti:

“Makro-finansal istikrarın daha da güçlenmesiyle böyle olumlu gelişmeler artarak devam edecek. Yılın ikinci yarısında dezenflasyon, daralan cari açık ve bütçe disiplini sayesinde makro finansal istikrar daha da pekişecek ve kredi notumuz yükselecektir.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.