SON DAKİKA
Hava Durumu

Dolar/TL faiz kararı sonrası çakıldı

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında dolar/TL’deki günlük düşüş yüzde 7’ye yaklaştı.

Haber Giriş Tarihi: 24.08.2023 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 24.08.2023 17:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Dolar/TL faiz kararı sonrası çakıldı

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Banka faizi piyasa beklentilerinin çok üzerinde artışla yüzde 25’e yükseltti.

Karar öncesinde 27,23 olan dolar/TL, rekor faiz artışı kararı sonrası yüzde 7’ye yaklaşan sert düşüşle 25,28’e kadar geriledi. Karar öncesinde 29,70 seviyesinde olan Euro/TL de 27,43’ü gördü.

Dolar/TL’de bugün test edilen 25,28’lik seviye, 26 Haziran’dan bu yana en düşük seviye olan olarak kayıtlara geçti.

KURDA DÜŞÜŞ KALICI OLUR MU?

Sardis Research Danışmanlık kurucusu ve stratejist Evren Kırıkoğlu, dolar/TL’deki düşüşü sozcu.com.tr’ye değerlendirdi.

“TCMB kararı sonrası döviz kurlarındaki düşüş hareketinin çok fazla kalıcı olacağını düşünmüyorum” diyen Kırıkoğlu, “Yalnızca geçmiş yıllarin maliyet artışlarını bertaraf eden son kur yükselişlerinin (18’den 27’ye) ardından şimdi tabloya yeni eklenen vergi, işçilik ve ikinci tur kur etkiler sebebiyle ihracatçıların rekabetçiliği (eskisi kadar kotu olmasa da) sanıldığı kadar toparlanamamış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

“Döviz bakiyesi olana TL kredi kısıtları yüzünden üretici kesimin ham madde stoklarının çok yükseldiğini ve bu sebeple kur hareketlerine eskisi kadar duyarlı ve talepkar olmadıklarını biliyoruz, ancak yine de bu faktör de kurların kalıcı olarak düşebilmesi için yeterli sebep sunamaz kanaatindeyim” diyen Kırıkoğlu, şöyle devam etti:

“Kaldı ki hem yabanci yatirimcilarin TL’ye giriş yapmak için uygun seviye beklemesi, hem de TCMB’nin rezerve döviz alma ihtiyaci sebebiyle zaten aşaği yönü çok sınırlı görüyorum”.

‘DOLARDA 25’İN ALTINI BEKLEMİYORUM’

Virtus Global Yönetici Ortağı İnanç Sözer, TCMB’nin bugünkü kararla enflasyonla mücadele kararlı olduğunu gösterdiğini, uç risklerin bertaraf edildiğini, bunun yansımasının da kurlarda görüldüğünü söyledi.

TL’de bir miktar iyimserlik sürebilir diyen Sözer, “Dolar/TL’nin 25’in altına düşmesini de hızlı yükselişler olmasını da beklemiyorum” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.