SON DAKİKA
Hava Durumu

Emeklilik ve personel alım sistemi değişiyor

Kamuda emeklilik ve personel alımında yeni bir dönem başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf tedbirleri kapsamında emeklilik sisteminin değiştiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 11:38
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 11:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Emeklilik ve personel alım sistemi değişiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”ni paylaştı. Pakette dikkat çeken detaylardan biri emeklilik sistemi oldu. Bakan Şimşek, emeklilik ve personel alımını sistemli hale getireceklerini bildirdi.

EMEKLİLİK SİSTEMİ DEĞİŞİYOR! 

Bakan Şimşek, kamuda tasarruf dönemi adı altında 3 yıl boyunca sürecek maddeleri açıkladı. Kamu hizmetinde, yeni araç alımına kadar her durumda yapılacak düzenlemede en dikkat çeken başlık personel alımı oldu. Personel alımının azaltılacağını duyuran Bakan Şimşek, bununla beraber kamudaki emeklilik sisteminin değişeceğinin altını çizdi.

3 yıl boyunca personel alımını emeklilik sistemine bağlayan Bakan Şimşek, “Kamuda yeni personel istihdamı 3 yıl boyunca emekli olanlar kadar olacak. Toplam açıktan atama izin sayıları Bütçe kanununda belirlenecek. Hizmet içi eğitim ve toplantılar kamu tesislerinde yapılacak. Kamuda çalışanlar için yönetim kurulu ücretlerine tavan sınır getirilecek, aşan kısmı bütçeye gelir olarak kaydedilecek” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.