SON DAKİKA
Hava Durumu

Gramaj hilesine ambalaj darbesi! İki bakanlıktan ortak çalışma

Ambalaj üzerine tavsiye fiyat uygulamasıyla birlikte ürünün gram fiyatı da ortaya çıkacak. Böylece gramaj hilesi de son bulacak. Uygulamaya üreticiler destek veriyor. Perakendeciler ise mesafeli yaklaşıyor

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2024 08:12
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2024 08:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Gramaj hilesine ambalaj darbesi! İki bakanlıktan ortak çalışma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fahiş fiyatı önlemek için gündeme getirdiği “ambalaj üzerine tavsiye fiyat” uygulamasıyla gramaj hilesi de son bulacak. Her bir ürünün paketlenme tarihinin yanı sıra gramının da etikette görünür hale gelmesi bekleniyor. Tavsiye edilen fiyatla sunulacak olan bu bilgiler gram gram çalmanın da önüne geçecek. Uygulama hayata geçtiğinde, isteyen market tavsiye fiyatın altında ya da üzerinde satış yapabilecek. Ancak vatandaş market market dolaşıp 30 farklı fiyatla kafa karışıklığı yaşamayacak.

BAKANLIKLAR ÇALIŞIYOR

SABAH’ın edindiği bilgilere göre, ambalaj üzerine etiket fiyatıyla ilgili iki bakanlık kolları sıvadı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ilgili birimlerle yapılacak toplantılarda detaylara son şeklini verecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın maliyetler ve kâr marjları konusunda üreticilerle bir araya gelmesi bekleniyor. Ticaret Bakanlığı’nın da toptan, perakendeci ve üreticilerle çeşitli toplantıları yapması planlanıyor.

ÜRETİCİLERDEN TAM DESTEK

Fahiş fiyatla mücadele için ambalaj üzerine tavsiye fiyat yazılmasına üreticilerden ‘tam’ destek geldi. Uygulamanın enflasyonla mücadeleye güçlü bir katkı sunacağını belirten üreticiler, “Her gün etiket değişimi perakendede yaşanıyor. Üretici girdi maliyeti artsa da bunu sineye çeker. Fiyat artışında üreticinin çok rolü yoktur” diyor. Perakendeciler ise uygulamanın serbest piyasa koşullarına uygun olmadığını söylüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.