SON DAKİKA
Hava Durumu

İlk evini alacaklara ‘uygun konut kredisi’ planı

Kamu bankaları öncülüğünde yeni bir konut kredisi kampanyası üzerinde duruluyor. Düzenlemenin ekim ayında hayata geçirilmesi planlandığı öne sürüldü

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2023 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2023 11:44
https://www.haberindogrusu.com
İlk evini alacaklara ‘uygun konut kredisi’ planı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 11 Ağustos’ta Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları kapsamında İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) finans dünyasının temsilcileriyle bir araya gelmişti. Yılmaz, konut arzını artırma konusunda çeşitli değerlendirmelerin yapıldığını belirterek “Birinci konut edinimini özellikle daha güçlü bir şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk. Bu konuda Merkez Bankamızın da BDDK’yla çalışmaları var” demişti.
Sabah gazetesinde yer alan haberde, çalışmanın sürdüğü ifade edilirken, kredi kullandırılmasına dair kulis bilgisi verildi. Haberde, ev alacaklara kamu bankalarının 180 ay vade ve yüzde 1,2 faiz oranıyla kredi vermesi üzerinde durulduğu kaydedildi.

Show Ana Haber’de yer alan habere göre ise, yeni konut kredisi için sinyali Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz vermiş ilk kez ev sahibi olacakları teşvik edecek düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söylemişti ve o çalışmaların detayları da netleşmeye başladı. Yeni konut kredisi kamu bankalarından alınacak. 180 ay vade ile yüzde 1,20’lik faiz oranı üzerinde duruluyor. Kararın hem sıfır hem de ikinci el konutlar için geçerli olması bekleniyor.

DÜZENLEME EKİM AYINDA HAYATA GEÇİRİLECEK

Konut kredisinde faizler Haziran ayında yüzde 18 seviyesindeydi ama Ağustos ayında yüzde 35’lere kadar yükseldi. Faizlerin yüksek olmasının yanında bankaların kredi vermemesi de satışlara doğrudan yansıdı. Konut kredisinde yeni kampanyanın sektörü de canlandırması beklenirken düzenlemenin Ekim ayında hayata geçirilmesinin planlandığı öğrenildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.