SON DAKİKA
Hava Durumu

İmarda yeni dönem başlıyor: Bina yıkıp yerine yapma devrine son

AK Parti’nin belirlediği 5 yıllık yerel yönetim vizyonunda imar planı değişikliklerinde yeni bir dönemin kapısı aralanıyor. Artık arsa bazlı değil ada bazlı dönüşüm yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 11:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
İmarda yeni dönem başlıyor: Bina yıkıp yerine yapma devrine son

AK Parti’nin yerel yönetimler yol haritasının detayları belli olurken imar planlaması konusunda yeni bir vizyon ortaya koyuldu.

Vizyon belgesine göre bundan böyle yerel yönetimlerle ilgili olarak, istismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine kesinlikle geçit verilmeyecek. Buna karşın plan değişiklikleri ancak ada bazlı olabilecek

Vizyon belgesinde şehir planları konusunda uzun vadeli ihtiyaçları gözeten, katılımcı ve hakkaniyete uygun yöntemlerin takip edileceği vurgusu öne çıktı.

HERKESİN FİKRİ ALINACAK

Türkiye gazetesinin haberine göre AK Parti’nin yerel yönetimler yol haritasında yer alan planlama metninde şu ifadeler yer aldı:

“Şehir planlarını ve imar uygulamalarını şeffaf bir şekilde hazırlamayı sürdüreceğiz. Zorunlu hâllerde yapılması gereken plan değişiklikleriyle ilgili süreçleri de aynı şekilde vatandaşlarımızın gözetiminde yürüteceğiz.Muhtarlık binalarında ilan edilecek plan değişikliklerini milletimizin görüşü ve onayı alındıktan sonra daha etkin bir şekilde uygulamaya koyacağız.Yapılan çalışmalar konusunda tüm kamu, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinin fikirlerine başvuracağız.Tapu ve kadastro işlemlerinde dijital altyapıyı kullanmaya devam edecek ve süreçlerin hızlı bir şekilde yürütülmesine katkı sağlayacağız.‘Türkiye Yüzyılı Şehirleri’ imarından taviz vermeden çalışacağız.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.