SON DAKİKA
Hava Durumu

Konfederasyonlardan ortak açıklama… Bakan Mehmet Şimşek’e eleştiri

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ‘Kamuda ücret dengesizliği var. Emeklilerin, asgari ücretlilerin sıkıntısı var. 10 bin TL ile bir hafta geçinme şansımız yok. Bizi köle sanıyorlar, patronlar kazanıyor. Tablo ortada…’ dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Konfederasyonlardan ortak açıklama… Bakan Mehmet Şimşek’e eleştiri

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) bugün Türk-İş Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı gerçekleştiriyor.

Toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan katılıyor.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete zam yapılmamasını eleştirerek geçim şartlarının iyileştirilmesini istedi. Atalay, kemer sıkma politikalarını eleştirerek Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i hedef aldı.

Atalay’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Kamuda ücret dengesizliği var. Emeklilerin, asgari ücretlilerin sıkıntısı var. 10 bin TL ile bir hafta geçinme şansımız yok. Tablo ortada…

Özel sektör geçmişte kamudan öndeydi. Kamu şimdi en düşük duruma düştü. Özel sektördeki karlar ortadayken 10 yıllık bir işçiye 10 bin lirayı çok görüyor. Bunlar bizi işçiyi maraba zannediyor, patronlar kazanıyor bizi köle sanıyorlar.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın açıklamalarından satır başları;

Çalışmalarımızı bir manifesto olarak kabul edebilirsiniz. Büyümeye rağmen emekçilerin milli gelirden faydası yok. Asgari ücretli azalmıyor artıyor. AB ülkelerinde asgari ücret bir istisnai ücret iken bu durum ülkemizde böyle değil. Peki bu durumdan kim kazanıyor? Sermaye, kazanıyor. Bu gidişat hak etmediğimiz bir gelişme. Vergi sistemi de dahil daha çok kazanandan daha az, daha az kazanandan daha çok bir sistem var. Bu vergiler ne için, kim için harcanıyor? Bizim karşılaştığımız sorunlar. Bizim çözümü konusunda sorumluluk yüklüyor. Sadece sorunları değil çözümleri de konuştuk. Özellikle belediye seçimlerinden sonra gelen başkanlar, işten çıkarmaya gidiyor. Doğu ve Güneydoğu’daki DEM’li belediyelerden işçi çıkarmalarına son vermesini bekliyoruz.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar;

Çalışma hayatının temel gündemlerini ele aldık. 10 başlık altında topladık. İşçiler, emekçilerin yaşadığı sorunlar tesadüfen çıkmadı. Bu ülkeyi yöneten siyasal ve sınıfsal tercihlerinin sonucudur. İşçinin haklarının sadece seçim zamanında değil gerçek bir demokrasiyle sorunlarının çözülmesini bekliyoruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.