SON DAKİKA
Hava Durumu

Konutta tablo tersine döndü! 1 milyon TL’nin geri ödemesi…

Yüksek faiz oranları ve taksit ödemeleri nedeniyle ev almak vatandaşlar için hayal oldu. Konutta kredili satışlarda rekor düşüş yaşandı. Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından konutta en düşük krediyi hangi banka veriyor?

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2024 13:18
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2024 13:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Konutta tablo tersine döndü! 1 milyon TL’nin geri ödemesi…

Konutta kriz sürüyor. Konut kiraları ve satış fiyatları yüksekken vatandaşları üzecek bir haber de bankalardan geldi.

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 50’ye yükseltmesinin ardından konut kredisi faizleri de güncellendi.

Kredili satışlarda %56’yı aşan gerileme yaşandı. En düşük faiz oranında taksit ödemeleri ise neredeyse 2 asgari ücreti buldu. İşte en düşük kredi, faiz oranı ve 1 milyon TL’nin geri ödemesi…

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, 2024 yılının ilk iki aylık döneminde konut satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 gerileyerek 174 bin 210 olarak gerçekleşti.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlarda; Ocak-Şubat 2024 döneminde banka kredisi kullanılarak satın alınan konut adedi ise toplamda 14 bin 742’ oldu. Toplam satışların sadece yaklaşık yüzde 8,5’i kredili satıldı.

2023’ün ilk iki ayına göre bakıldığında kredili satışlarda yüzde 56,10 gerileme yaşandı. Yükselen faiz oranları, konutta kredi talebini düşürdü.

Konut kredisi faiz oranlarında en uygun finansman Akbank’ın “İlk Evim” kampanyası oldu. Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 50’ye çekmesinin ardından çok sayıda banka kredi oranlarını düzenlerken bu pakette henüz güncelleme yapılmadı.

1 MİLYON TL’NİN GERİ ÖDEMESİ

Kredi paketinde oran yüzde 2,94 olarak öne çıkıyor. Bu oranla 10 yıllık çekilen 1 milyon TL kredinin aylık taksiti 30 bin 337 TL’yi buluyor.

120 ayda geri ödeme 3 milyon 645 bin TL olarak gerçekleşiyor. Aylık taksitler neredeyse iki asgari ücrete denk geliyor.60 ay vadede de en düşük oran 2,94 olarak gerçekleşiyor. 500 bin TL kredi için aylık taksitler 20 bin 044 TL olarak ödeniyor. Toplam geri ödeme ise 1 milyon 205 bin TL’yi buluyor.10 yıllık kredilerde ana para hariç faiz yükü yüzde 264 ve 5 yıllık kredilerde ise yüzde 141 olarak gerçekleşiyor.Sektör temsilcileri konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“Son dönemlerde konut yatırımının reel olarak da kaybettirmeye başlaması sektörü etkiliyor.“Şu anda satışlar KKM’den dönenlerin, yükselen altın ve dövizini satanların alımları, şirket bünyesinde sunulan senetli ödeme seçenekleri ve faizsiz finansman kuruluşlarının sağladığı imkanlarla gerçekleşiyor. Genelde oturmak için ev alınıyor”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.