SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi kartına bahşiş uygulaması: Vergi kaçıran köşeye sıkışır!

Restoran işletmecileri kredi kartıyla bahşiş ödeme uygulamasını heyecanla bekliyor. Torba yasasının son düzenlemesine uygulama girmeyince gıda sektörü işletmecileri yeniden toplanarak çağrısını yineledi.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2024 07:52
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2024 07:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Kredi kartına bahşiş uygulaması: Vergi kaçıran köşeye sıkışır!

Kredi kartıyla bahşiş ödeme yönteminin uygulamaya konulması için sektör temsilcileri hükümete yeniden çağrı yaptı. Ekonomik daralma nedeniyle nakit ödeme seçeneğinin azalmasına da dikkat çeken sektör temsilcileri bu uygulamayla hem bahşiş ödemesinin artacağına hem de vergi kaçırmanın daha çok önüne geçileceğini vurguladı. Maaş dışında açılacak bir bahşiş hesabıyla bunun bağımsız olarak elemanlara aktarılabileceğine dikkat çekildi.

“SEKTÖRDEN GELİR BEKLENTİMİZ 900 MİLYAR TL”

Tüm Restoranlar ve Turizmci­ler Derneği (TÜRES) ve Tu­rizm Restoran Yatırımcıla­rı ve Gastronomi İşletmele­ri Derneği (TURYİD), sektör çalışanları ile buluşarak top­lantı düzenledi. Toplantıda kredi kartı ile bahşişin torba yasa tasarısına girmesi için çağrıda bulunuldu.

Talep edilen kredi kartı ile bahşiş tasarısına ilişkin ko­nuşan Turizm Restoran Ya­tırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TUR­YİD) Başkanı Kaya Demi­rer, “Çalışanımızın hakkını yükseltmek, refahını sağla­mak için bu vergi yasasının çıkmasını istiyoruz. 2024 yı­lı sonu itibarıyla sektörden gelir beklentimiz 900 milyar TL.

“BAHŞİŞ NAKİT OLDUĞU İÇİN KAYIP EKONOMİ OLUYOR”

Eğer kredi kartı ile bah­şiş sistemine geçersek, bura­daki beklenti 90 ila 125 mil­yar TL arasında olacak. Bu miktar, şu anda bahşiş nakit verildiği için kayıp ekonomi oluyor” dedi. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı üzerin­den yüzde 15 stopaj kesin­tisi olması durumunda, ka­yıt dışı ekonominin karşılığı olan 9 ila 13,5 milyar TL’nin devletin kasasına gireceği­ni ifade eden Demirer, “Şu anda TÜRES’in rakamları­na göre 25 bin işletme, 750 bin çalışan, yılda 900 milyon da ziyaretçi var.

“YÜZDE 10’A VARACAK BAHŞİŞ HEDEFLİYORUZ”

Kredi kartı ile bahşiş öne­risinin sektör tarafından ta­lep edildiğini söyleyen Kaya Demirer, “İki dernek olarak dört yıldır farklı hazine ve maliye bakanlarıyla bu ka­nun tasarısını konuşuyo­ruz. Bunun temeli pande­miyle birlikte ödemelerin dijitalleşmesine dayanıyor. Artık her şey kredi kartıyla dönüyor ve biz de bunu bah­şişe götürmek istedik ve bu tasarı üzerinde çalıştık. Ka­nunun yasalaşması duru­munda ortalamada yüzde 10’a varacak bahşiş hedefli­yoruz” dedi.

“İŞVEREN VE İŞÇİ HEMFİKİR”

Türkiye’de vergi konusun­da ilk defa işveren ve işçinin aynı kanunda hemfikir oldu­ğunu ve çıkmasını istedikle­rini belirten Tüm Restoran­lar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl de “Bu, Türkiye’de şimdiye kadar görünen bir şey değildir.

Biz bugün TÜ­RES ve TURYİD olarak doğrudan 2 milyon, dolaylı olarak 5 milyon kişiyi tem­sil ediyoruz. Kredi kartı ile bahşiş önerimiz, milyonlar­ca insanın hanesini ilgilen­dirirken, devletin gelirini de artıracak bir modeldir. Fa­kat ne yazık ki konuyla ilgili bilgisi olmayan kişiler, biz­lere danışmadan bu vergiyi eleştirme hatasına düşmek­tedir. Bu çok yanlış bir yön­lendirmedir. Umarım bu toplantıdan sonra yasa tek­rar torbaya konur” ifadele­rinde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.