SON DAKİKA
Hava Durumu

Kumbarasında bozuk parası olanlar hemen harcasın!

Ekonomik sorunlar nedeniyle maaliyeti kendisinden daha değerli hale gelen madeni paralar tedavülden kalkacak.

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2023 08:42
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2023 08:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Kumbarasında bozuk parası olanlar hemen harcasın!

Ekonomik sorunların ülkemizde etkisini göstermesiyle birlikte düşük para birimlerinin sadece adı kaldı. Birçok yerde artık kullanılmayan madeni paralar gidiyor, yerine yenileri geliyor. Özellikle kumbaralarda yoğun miktarda biriktirilen madeni paralar, üretim maliyetinden değer olarak daha düşük kalıyordu.

50 KURUŞ VE 1 TL'NİN AKIBETİ

Madeni paraların gramajında yapılan değişiklik ile birlikte 50 kuruş ve 1 TL inceldi. Bu sebepten dolayı otomatlarda madeni paralar okunmamaya başladı. Cebinde yeni para bulunup bulunmadığını kontrol etmeden otomatlara atanlar pişman oluyor.

Madeni paraları kontrol ederek mağduriyetin önüne geçebilirsiniz. Yeni dönemde 1 TL ağırlığı 8,2 gramken, 6,6 grama kadar düşürüldü. 50 kuruşun gramajı ise 6,8'den 5,5 grama kadar düşürüldü.

MADENİ PARALAR TARİHE KARIŞACAK

Madeni paraların üretim maliyetinin kendi değerini geçmesiyle birlikte gramajında düşüşler yapıldı. Yaklaşık olarak gramajında yüzde 30 bir düşüş yaşayan madeni paralar aynı zamanda üretim maliyetleri de düşmüş oldu. Ülkemizde etkili olan enflasyon ile birlikte kağıt banknotların 200 TL'ye kadar olması yetersiz bulunuyor.

500 TL ve 100 TL'LİK BANKNOTLAR GELİYOR

Bu durum ise önümüzdeki günlerde 500 TL'lik ve 1000 TL'lik yeni banknotların çıkarılacağını ön plana koyuyor. Ekonomistler tarafından yapılan tahminlere göre 2023 yılı içerisinde 500 TL'lik banknotlar, 2024 yılı içerisinde ise 1.000 TL'lik banknotların çıkarılması bekleniyor. Günümüzde yer alan 1 TL'nin ise basımı durdurularak yerine 5 TL ile 10 TL madeni paraların geleceği iddia ediliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.