SON DAKİKA
Hava Durumu

Sigara tiryakilerini ilgilendiren haber: Paketler değişiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, sigara paketlerinde değişiklik için düğmeye bastı. Yönetmelikte yapılacak değişiklikle birlikte artık sigara paketlerinin üzerinde fiyatı yazacak.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 21:20
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 21:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Sigara tiryakilerini ilgilendiren haber: Paketler değişiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı sigara paketleri için değişikliğe gitti. Yeni değişiklikle birlikte sigara paketlerinde artık ücret yazacak.

ARTIK PAKETLERİN ÜZERİNDE FİYATI YAZACAK

Sigara, puro, sigarillo, nargilelik tütün gibi tütün mamüllerinin üretimi ve ticaretini düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına göre, sigara gibi tütün ürünlerinin paketlerinin üzerine, üretim tarihi ve yerini belirten kodlama bilgisi yerleştirilecek. Tütün mamulünün perakende satış fiyatı, paket üzerinde siyah zemin üzerine beyaz renkte “… TL” şeklinde yazılacak.

ÜRETİM VE FAALİYET BELGESİ ZORUNLULUĞU

Üretim sürecinde de önemli değişiklikler öngörülüyor. Türkiye’de tütün mamulü üretimi yapabilmek için bakanlıktan Üretim ve Faaliyet Uygunluk Belgesi alınması zorunlu hale gelecek.

Ürünlerin piyasaya arzı için başvuruda bulunan firmalar, ürünün fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra emisyon seviyelerini de göstermek zorunda olacak. Mevzuatta belirlenen sınırlar içinde olup olmadığına bakılarak denetimler gerçekleştirilecek.

KAYITDIŞI ÜRETİMLE MÜCADELE

Kayıtdışı üretimle mücadele kapsamında, sigara paketleme makinesi için verilen izinler, ürün izleme sistemi kurulumu için yetkili kurumlara bildirilecek. Aynı marka ile piyasaya arz edilecek tütün mamulleri, tek bir üretici veya ithalatçı tarafından temin edilebilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.