SON DAKİKA
Hava Durumu

Sürpriz faiz kararına dolar ve altından ilk tepki

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 50 seviyesine yükseltti. Peki altın ve dolarda son durum ne?

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 14:46
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 14:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Sürpriz faiz kararına dolar ve altından ilk tepki

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. TCMB, mart ayında politika faizini sürpriz bir şekilde yüzde 50'ye yükseltti.

Dolar/TL kuru faiz kararı öncesi 32.44 TL seviyesinde işlem görüken faiz kararının ardıanan 32.12 TL seviyesine geriledi.

Gram altında ise şu dakikalarda 2 bin 302 TL seviyesinde dalgalanıyor.

Euro şu dakikalarda 35.36 seviyesindeyken faiz kararının ardından 35,16 seviyesine geriledi.

Milliyet'in haberine göre; konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

"Seçimler öncesi belki hareket sınırlı kalır diyerek 250 baz puan artış düşünmüştük. Bizim ana gerekçemiz şu: Makroistikrar için güzel bir mesaj şu oldu.

Kimse faizlerin yükselmesini istemiyor. Sıkılaştırma politikaları enflasyonu kontrol etmek için olduğu için fiyatların yukarı gittiğini görüyoruz. Onu önlemek için tedbir almak olumlu bir hareket oldu. 500 baz puan faiz artırması ben programa bağlıyım ve sıkı duruyorum mesajını aldım.

Enflasyon yıl sonunda 40-42'lerde beklenirken acaba daha yüksek mi çıkacak diye bir enflasyon beklentileri bozulmaya başlanmıştı. Merkez Bankası ben burada gerekirse buna göre hareket edeceğim mesajını veriyor. Benim için en önemli nokta şu ana kadar dozajı artırmış olmaları ve seçim ortamında ne olursa olsun gereğini yapacağız demiş olmalarıdır."

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Beykent Üniv. Rektörü Prof. Dr. Volkan Öngel şu ifadeleri kullandı:

"Merkez Bankası beni çok şaşırttı. Merkez Bankalarının yapması gereken iş mi? Evet, para politikası düzenliyorsanız net olarak şunu söyleriz. Önceden satın alınan bir şekilde hareket ediyorsanız bu yaptığınız işler etkili olmayacaktır. Merkez Bankası bu sürpriz bir karar alarak iki şey gösterdi. Evet ben gerektiğinde bu işi yapabiliyorum, işin başında yetkili olarak topun altına girebiliyorum mesajını verdi. Bir de beklentiler dışında iş yapması piyasada karşılık bulacaktır. Hiçbir değişiklik yapmadan devam etseydi biz zaten satın alınmış beklentiler olduğunu konuşacaktır. Bu parametreleri değiştiren bir hareket olacaktır."

'MERKEZ BANKASI'NIN KARARINI TAKDİR EDİYORUM'

Merkez Bankası şunu söylüyor. Ben 53 puana kadar bu marjı açabilirim diyor. Benim beklentimiz çok üzerinde iddialı bir hareket yaptı. Merkez Bankası'nın bu kararını takdir ediyorum."

PİYASALARI NASIL ETKİLEDİ?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ahlatıcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş şu ifadeleri kullandı:

"Bundan sonraki Merkez Bankaları toplantıları sürprizlere gebe olabilir. Kur tarafına bakıyorum 32 TL seviyelerine kadar geri çekilen bir kur hareketi var. Kur tarafında bu kararın sürpriz olduğu gözüküyor. Sonuç itibarıyla yüzde 45 doğru bir yer miydi? O soruyu da tartışmak gerekebilir daha yüksek bir seviyede, yüzde 50, 55 olabilir sonrasında enflasyonda aşağı yönlü patikayı beklemek daha doğru olabilir. Kurda net olarak sürpriz fiyatlamayı görüyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.