SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜİK enflasyonu açıkladı! Bakan Şimşek’ten ilk yorum…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre tüfe 68.50 aylık 3.16 arttı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, “Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 11:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
TÜİK enflasyonu açıkladı! Bakan Şimşek’ten ilk yorum…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Tüketici fiyatlarındaki (TÜFE) değişim martta bir önceki aya göre yüzde 3,16, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,50 olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyon verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek, “Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi. Para politikasındaki ilave sıkılaşma talepteki dengelenmeye önemli katkı sağlarken dış finansman imkanlarının daha da artması makro finansal istikrarı güçlendirecektir. Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.