SON DAKİKA
Hava Durumu

Zamların ardı arkası kesilmiyor! Şimdi de alkole...

Alkollü içkilere zam geldi. TÜİK’in açıkladığı üretici enflasyonu rakamları sonrası, akaryakıt, alkollü içkiler ve tütün mamullerinde ÖTV arttı. İçki markaları da ÖTV zammının yanı sıra kendi zamlarını ekledi. Rakı, votka ve cin fiyatları arttı.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2024 13:12
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2024 13:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Zamların ardı arkası kesilmiyor! Şimdi de alkole...

Bir alkollü içki firması rakı, votka ve cin fiyatlarına zam yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 6 aylık üretici enflasyonu rakamlarını açıklamasının ardından, akaryakıt, alkollü içkiler ve tütün mamullerinde özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları arttı.

Bu artışla birlikte, içki markaları da ÖTV zammının yanına kendi zamlarını ekledi.

Açıklanan fiyatlara göre, 70’lik rakıya bugün itibariyle tam 150 TL zam geldi. Böylece fiyatları markasına ve türüne göre değişmekle birlikte standart bir 70’lik rakı 925 TL oldu.

Yeni fiyatlarla birlikte 70’lik votka 619 TL’ye, 70’lik cin ise 679 TL’ye yükseldi.

Bir bira firması ise bira fiyatlarına 15-20 TL arasında zam yaptı.

Geçtiğimiz günlerde haziran ayı enflasyon verileri açıklanmış, alkollü içki, akaryakıt ve tütün mamullerinde ÖTV üretici enflasyonu oranında otomatik olarak güncellenmişti.

İÇKİYE TEMMUZ ZAMMI

Otomatik ÖTV zammına bağlanan alkol, tütün ve akaryakıt ürünlerinin ÖTV’sine yapılacak artış oranı ilk altı aylık ÜFE oranında yani yüzde 19,49 oldu.

Gelen ÖTV artışı ile birlikte 70’lik rakının üretici zammı hariç ortalama satış fiyatının 853 TL olması bekleniyordu. Ancak bugün itibariyle üretici firmalar ÖTV zammına kendi zamlarını da ekleyerek satış fiyatını 925 TL’ye kadar çıkardı.

Öte yandan enflasyon rakamlarının ardından gelen otomatik ÖTV zammı ile birlikte dün akaryakıt fiyatları artmış, litrede motorine 2 lira 7 kuruş, benzine 2 lira 21 kuruş, otogaza 95 kuruş zam gelmişti. Ayrıca sigara fiyatları da zamlandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.