SON DAKİKA
Hava Durumu

Araç satışında 'gizli' oyun! Yüzde 40'ı ...

Ticaret Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu ikinci el araç satışı kuralı sonrası fiyatlar düşüşe geçti.

Haber Giriş Tarihi: 11.08.2023 08:43
Haber Güncellenme Tarihi: 11.08.2023 08:43
https://www.haberindogrusu.com
Araç satışında 'gizli' oyun! Yüzde 40'ı ...

İkinci el ve sıfır araçlarda fiyat artışları neredeyse durdu. Hatta bazı modellerde 100 bin TL'ye varan düşüşler bile oluyor.

Fiyatların düşüşündeki en önemli nedeni ise İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel açıkladı.

Ertemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Ticaret Bakanlığı’mız tarafından yürürlüğe konan uygulama etkilerini olumlu şekilde göstermeye başladı.

Uygulama sonrası spekülatif fiyatların önüne geçilmiş durumda. Şu an birkaç sebep neticesinde talepte de azalma olduğundan, ikinci elde fiyat artışlarının durduğunu söyleyebiliriz.

Talep ve koşullar bu şekilde devam ettiği takdirde bir süre sonra fiyatlarda bir miktar düşüşler görebiliriz.

Bazı kişilerin ilan sitelerinde ikinci el araçlarını sıfır fiyatından satışa çıkarıp telefonda 200-300 bin TL gibi ekstra rakamlar istediği söyleniyor.

Otomobil satmaya ilişkin kurallar net şekilde belirlenmiş olsa da bu tür ve benzeri uygulamalarla karşılaşabiliyoruz. Bakanlığımız bu konunun da farkında olarak denetimlerini çok yönlü devam ettirmektedir.

Ayrıca vatandaşlarımız da bu konu üzerinde oldukça duyarlı. Gerek basın gerek sosyal medyada bu gibi durumlarla karşılaştığını anlatan kişileri görmekteyiz.

‘BİR SÜRE SONRA ETKİSİNİ YİTİRECEK’

Denetimlerin sıkı tutulması, vatandaşlarımızın fazla fiyat taleplerine karşılık vermemesi ve sıfır araçta yaşanan tedarik sorunlarının oldukça azalması neticesinde, bu tür araçlar eskisi gibi satılamamakta veya alıcı bulmamaktadır.

Dolayısıyla bir süre sonra denenen bu yöntemler de etkisini yitirecektir.

TALEP DÜŞÜŞÜNÜN SEBEPLERİ NE OLABİLİR?

Sıfır araçta talep temmuz ayında yüksek olsa da ikinci el piyasasında azalmış durumda. Krediye erişimde yaşanan zorluklar talepteki azalmanın önemli sebeplerinden bir tanesi.

‘YÜZDE 40’I SİPARİŞLERİ İPTAL ETTİ’

Yönetmelik etkisiyle ticari maksatlı araç alan bireysel kullanıcıların yani kayıt dışı ticaret yapan kişilerin yüzde 40’a yakınının siparişlerini iptal ettiğini söyleyebiliriz.

Bu sayede ihtiyaç maksatlı otomobil almak isteyen vatandaşlarımızın talebi öne çekilmiş oldu. Önümüzdeki dönemde bu taleplerinde karşılanmasıyla sıfır otomobil satış adetlerinde düşüş olabilir.

Dövizde artış yaşanmaz ise mevcut koşullar dahilinde sıfır araç fiyatlarındaki yükselişin de kesileceği kanaatindeyiz.

Yakın gelecekte krediye erişimdeki zorluklar geride bırakıldığı takdirde sağlanan denge ile piyasamız gerek fiyatlar gerek iş işleyişi anlamında geçmişe göre daha sağlıklı olarak yoluna devam edecektir.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.