SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Fidan'dan Netanyahu'ya: Katliam yaptın, hesap vereceksin

İsrail'in zorbalığına direnmenin herkes için bir insanlık görevi olduğunu ifade eden Bakan Fidan, "Katliam yapanlar hesap verecek" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 08.06.2024 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 08.06.2024 13:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Bakan Fidan'dan Netanyahu'ya: Katliam yaptın, hesap vereceksin

D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı açılışında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Gazze'de devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu. Filistin'in er geç Birleşmiş Milletlere tam üye olacağının altını çizen Fidan "D-8 ülkeleri olarak Filistin'in yanındayız" mesajı vererek Netanyahu'ya sert sözlerle yüklendi.

"KATLİAM YAPANLAR MUTLAKA HESAP VERECEK"

"Bağımsız ve egemen Filistin Devleti'nin kurulmasından başka bir seçenek yoktur. Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında bulunacağız ve yeniden inşa sürecinde her zaman destekte bulunacağız." diye vurgulayan Bakan Fidan "Gazze'nin ümide ihtiyacı var." sözlerini kullandı. Fidan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu kastederek "Katliamı gerçekleştirenler mutlaka hesap verecek." dedi.

FİLİSTİN'İ TANIMALARI İÇİN DEVLETLERE ÇAĞRI YAPTI

Filistin Devleti'ni tanımaları için diğer ülkelere de çağrıda bulunduklarını söyleyen Bakan Fidan "Bizler Filistin'e desteğimizi en güçlü şekilde duyuruyoruz. Birleşmiş Milletler de bu çağrıya yanıt vermeli. Filistin her türlü desteği, yasal bir devlet olarak hak ediyor" diye vurguladı.

"BU SAVAŞ KÜRESEL DEMOKRASİYE MEYDAN OKUMA"

"Bu savaş İsrail-Filistin savaşı değil, küresel demokrasiye bir meydan okuma. Bu çerçevede, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasından başka çare yoktur. Daha önce denenmemiş, farklı yaklaşımları desteklemeliyiz. Türkiye olarak bu çabaların yanında olacağız. Filistin'in birliğini destekleyeceğiz" diyen Fidan çağrıların sürdürülebilir bir ateşkes ve kalıcı barışı sağlamaya yönelik olduğunu yineledi.

"TÜRKİYE 2 DEVLETLİ ÇÖZÜMDEN YANA"

Kalıcı barışın yolunun savaşmaktan değil anlaşmaların uygulanması ve uluslararası diplomatik çabalarla gerçekleşeceğini belirten Bakan fidan Türkiye'nin ikili devlet çözümünden yana olduğunu da belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.