SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Yerlikaya’dan 6 Şubat açıklaması

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya deprem felaketinin 1.yıl dönümünde Kahramanmaraş’ta açıklamalarda bulundu

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 11:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Bakan Yerlikaya’dan 6 Şubat açıklaması

 Ali Yerlikaya, deprem felaketinin 1.yıl dönümünde Kahramanmaraş’ta açıklamalarda bulundu.

Yerlikaya açıklamasında,”Depremde 650 bin personelimiz görev yaptı. Türkiye’nin en büyük arama kurtarma operasyonunu yürüttük. Depremden sonra 41 bini deprem konutları 5 bini köy konutları olmak üzere 46 bin konutun anahtarları hak sahiplerine teslim ediyoruz. 6 Şubat’ın birinci yılında depremde hayatını kaybedenlere bir kez de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞIMDA BULUNDU

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kahramanmaraş merkezli depremlerde gece gündüz demeden, “bir can daha kurtarabilir miyim” düşüncesiyle canla başla çalışan tüm arama kurtarma ekiplerine teşekkürlerini iletti.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından, 6 Şubat depremlerinde yüzlerce canın kurtarılmasını sağlayan arama kurtarma ekipleri için hazırlanan kısa filmi paylaştı. 6 Şubat 2023, saat 04.17’de meydana gelen asrın felaketinden 45 dakika sonra, saat 05.02’de Türkiye Afet Müdahale Planı’ndaki en üst seviye olan ve “uluslararası acil yardım çağrısını” kapsayan 4. seviye acil durumun ilan edildiğini anımsatan Yerlikaya, dünyanın dört bir yanından dost ve kardeş ülkelerin arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye geldiğine dikkati çekti.

Bakan Yerlikaya, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Gelen her ekip, kahraman arama kurtarma ekiplerimizle birlikte omuz omuza verdi; enkaz altından bir can kurtarabilmek için canla başla çalıştı. Kurtarılan her can, yaşanan her mucize, bir bebeğin hayata tutunma azmi, bir annenin yavrusuna kavuşma mutluluğu… Tüm bu unutulmaz anlar, sahada arama kurtarma çalışması yapan arkadaşlarımızı daha da gayretlendiriyor, bizleri de umutlandırıyordu.

Gece gündüz gözetmeden 23 gün boyunca, ‘bir can daha kurtarabilir miyim’ diyerek fedakarca çalışan tüm arama kurtarma ekiplerimize, yardımımıza koşan uluslararası yardım kuruluşlarına, onların ekiplerine, arama kurtarma köpeği olan can dostlarımıza hepsine ama hepsine şükran borçluyuz. İşte bu filmimiz; din, dil, ırk fark etmeksizin asrın felaketinin nasıl asrın dayanışmasına ve birlikteliğine dönüştüğünü gözler önüne seriyor.”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca hazırlanan filmde, yurt dışından gelen arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’deki arama kurtarma ekipleriyle yürüttüğü çalışmaların yanı sıra, Bakan Yerlikaya’nın ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılan çalışmalara ilişkin konuşmaları yer aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.