SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakanlık çalışma başlattı: ‘Türkiye Deniz Bahçeleri’ geliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırlıklarını sürdürdüğü Türkiye “Deniz” Projesi kapsamında denizlere yönelik tüm çalışmalar tek çatı altında toplanacak.

Haber Giriş Tarihi: 17.06.2024 13:09
Haber Güncellenme Tarihi: 17.06.2024 13:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Bakanlık çalışma başlattı: ‘Türkiye Deniz Bahçeleri’ geliyor

Sabah gazetesinde yer alan habere göre projede öne çıkan uygulamalar şöyle:

Plajlardan vatandaşların daha fazla yararlanması sağlanacak. Bunun için gerekli denetimler yapılacak. Sahilden 50 metre içeride deniz bahçelerinin kurulması planlanıyor. Bakanlık tüm sahillerde buna uygun devlete ait arsaları tarıyor. Uygun yerlerde hızla bahçelerin açılmasına başlanacak. Vatandaşlar buralarda oturup nefes alacak. Bu bahçelere ‘Türkiye Deniz Bahçeleri’ ismi verilecek.

DENİZ KÜTÜPHANESİ

Deniz bahçelerinin içinde ya da başka şekillerde sahillerde “deniz kütüphaneleri” kurulacak. Vatandaşlar buralardan kitap alıp okuduktan sonra bırakabilecek. Çocuklar için de buralarda özel bölümler yer alacak.

Deniz canlılarının korunmasına dönük de bir dizi proje hayata geçirilecek. Farkındalık yaratmak için caretta carettalar gibi deniz canlıları kullanılıp “en yaşlı caretta” tarzı ödüller verilerek. Projenin yüzü haline gelecek carettalar “İyi ki Türkiye “Deniz” diyecek.

TEKNELERE KONTROL

Daha önce kamuoyu ile paylaşılan mapa şamandıra uygulaması da yine proje kapsamında hayata geçirilecek. Türkiye’deki tüm koylara mapa şamandıralar kurulacak. Tekne ve yatlar girdikleri koylarda buralara bağlanmak zorunda kalacak. Şamandıralar dolduğunda koya yeni bir yat ya da teknenin girmesine izin verilmeyecek. Tekneler kaldıkları sürelere göre ödeme yapacak. Böylece deniz hayatına zarar veremeyecek olan tekne ve yatların atıklarını denize bırakmaları da önlenmiş olacak.

Türkiye’nin su sporlarında daha başarılı olması için adım atılacak. Çocuklara ve gençlere sörf, yelken, yüzme, dalış gibi su sporları eğitimi veren merkezler oluşturulacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.