SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan ABD’ye gidiyor: 4 önemli konu gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi için yarın ABD’ye gidecek. Cumhurbaşkanı, zirve kapsamında çok sayıda ikili görüşme de gerçekleştirecek.

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2024 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2024 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Erdoğan ABD’ye gidiyor: 4 önemli konu gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye gidiyor.

NATO Liderler Zirvesi’nin ilk günü olan 9 Temmuz’da 75’inci yıl anma programı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 9-11 Temmuz’da gerçekleşecek zirvede birçok ikili görüşme gerçekleştirecek.

10 Temmuz Çarşamba günü 32 üyeli ittifakın devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılacak. Aynı günün akşamında liderler ve eşleri, ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da vereceği akşam yemeğinde buluşacak.

4 ÖNEMLİ KONU

Liderler Zirvesi’nde Erdoğan’ın gündeminde 4 önemli konu var.

Onlardan en önemlisi, İsrail’in Gazze saldırıları… Cumhurbaşkanı Erdoğan, katliamın durdurulması ve kalıcı barışın sağlanması için üye ülkelerden daha fazla rol almasını isteyecek.

Uzun süredir devam ateşkes arayılşları da gündemde olacak. Cumhurbaşkanı, Katar’ın başkenti Doha’da devam eden ateşkes toplantıları için “Görüşmelerde daimi ateşkesi öngören bazı olumlu adımlar atıldı. Artık ateşkes için ‘anbean’ diyorlar. Yani anbean oradan isabetli bir haber gelebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Ortadoğudaki gelişmeler, Rusya -Ukrayna savaşı ve Karadeniz’in güvenliği de Erdoğan’ın gündemindeki diğer başlıklar olacak.

Devlet ve hükümet başkanları toplantısının en önemli gündem maddesi ise Rusya-Ukrayna savaşı.

Ukrayna’nın NATO’dan en büyük beklentisi Rusya’ya karşı askeri desteğin yanı sıra üyelik konusunda tatmin edici bir mesaj almak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.