SON DAKİKA
Hava Durumu

Ev sahiplerinden 'ara zam' baskısı!

Kiralara getirilen yüzde 25 zam sınırı anlaşmazlıkları çözemedi. Ev sahipleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘ara zam’ baskısına başladı.

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2023 08:33
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2023 08:33
https://www.haberindogrusu.com
Ev sahiplerinden 'ara zam' baskısı!

Son dönemde hayat pahalılığının artmasına paralel olarak, gelir-gider dengeleri de değişince, ev sahipleri ve kiracılar arasındaki kriz de büyümeye devam ediyor.

Ev sahipleri kiraların piyasa şartlarının altında kaldığını savunurken, kiracılar da çoğu zaman maaşlarını dahi aşan kira bedelleri nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşıyor. Peki ev sahiplerinin ara zam istemeye hakkı var mı?

Hukukçuların verdiği bilgiye göre ‘kiraya zam yılda bir kez ve sözleşme yenileme döneminde yapılır.’ Ara zam istenilemez.

Artış oranı da konutlar için, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Yani ev sahibi kiracısına ‘maaşın arttı, kirayı da arttır’ ya da ‘artık senede iki kez artış yapacağım’ diyemez. Ara zam talebi kabul görmediği için de hiçbir kiracı tahliye edilemez.

EV SAHİBİ 'KİRA TESPİT DAVASI' AÇABİLİR

Gayrimenkul hukuku uzmanlarının verdiği bilgiye göre belli şartlarda ev sahibi yüzde 25’in üzerinde artış isteyebilir ya da kiracının tahliyesini talep edebilir.

Şöyle ki; ev sahibi 5 yılı dolduran kiracısı için ‘kira tespit davası’ açabilir. ‘Kira bedeli çok düşük kaldı, rakamın yeniden belirlenmesini istiyorum’ der.

Bu dava, ev sahibinin talebinin aynen kabul edileceği anlamına gelmez. Bilirkişi inceleme yapar, bölge ortalaması ve örnek kira sözleşmeleri üzerinden tarafları koruyan yeni bir kira bedeli belirlenir.

EV SAHİBİ ZAM YAPAMADI DİYE TAHLİYE İSTEYEMEZ

‘Ya bu rakamı öde, ya da evimden çık’ söylemi son aylarda çok sık duyuluyor. Ama ev sahipleri istediği zammı yapamadığı gerekçesiyle tahliye isteyemez.

Ancak ev sahibi kendisinin ya da bakmakla yükümlü olduğu birinin ihtiyacı varsa kiracının tahliyesini isteyebilir. Son dönemde ‘ben oturacağım’ ya da ‘çocuğum gelecek’ bahanesiyle tahliye isteyenler de arttı.

Yasalara göre, ihtiyacım var dedikten sonra, aynı ev bir başkasına üç yıl süreyle kiralanamaz. Kiralanırsa, eski kiracıya tazminat ödenir. Eğer kiracılı bir ev satılırsa da, mülkü alan kişi yine kendisi ya da ailesi yaşayacaksa tahliye ister.

‘Eski kiracı çıksın, evi daha yüksek fiyatla başkasına kiraya veririm’ diyemez. Tüm bunlara ek olarak, 10 yıl sözleşme uzama süresi dolan kiracılar için gerekçe göstermeden tahliye istenebilir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.