SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclis açılınca ne olacak? Emekliler bekliyor

Emekliye zam ekim ayında yapılacak mı yoksa ocak ayına mı kalacak? Emeklinin maaş zammı ne kadar olacak?

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2023 12:59
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2023 12:59
https://www.haberindogrusu.com
Meclis açılınca ne olacak? Emekliler bekliyor

Emekli aylıklarında iyileştirme yapılacağına ilişkin ilk sinyaller Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, geçtiğimiz günlerde, Kayseri’de hayat pahalılığından dert yanan bir emekliye Cumhurbaşkanının talimat verdiğini söyledi.

‘MECLİS AÇILIR AÇILMAZ İNŞALLAH’

Bakan Işıkhan, ‘Çok rahat olun, lütfen. Cumhurbaşkanımız talimat verdi bize. Çalışıyoruz. Söz verdik. Meclis açılır açılmaz, inşallah…’ diyerek maaşlara düzenleme mesajı verdi.

Işıkhan, bir sonraki açıklamasında da Cumhurbaşkanı’nın talimatı doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

‘İMKANLARI ZORLAYACAĞIZ’

Işıkhan, “Emeklilerle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarını aldık ve çalışmaya başladık. Bu zamana kadar ne emeklilerimizin ne de diğer vatandaşlarımızın taleplerine kayıtsız kalmadık, bundan sonra da kalmayız. Tüm imkanlarımızı hatta imkanları daha da zorlayarak gerekeni yapacağımızın bilinmesini özellikle belirtmek istiyorum.” dedi.

Tüm gözlerin çevrildiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da emeklileri umutlandıran açıklamalar geldi.

‘MEMNUN EDECEK ADIMLARI ATACAĞIZ’

Macaristan dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, emeklilerle ilgili bakanlığın çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız.” diye konuştu.

Emeklilerle ilgili son açıklama AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’dan geldi.

A Haber yayınında konuşan Yıldırım, 2 bin 500 liradan 7 bin 500’e çıkarılan emekli maaşlarının yüksek enflasyon karşısında yetersiz kaldığını belirtti.

‘CİDDİ BİR İYİLEŞTİRME YAPILACAK’

Düzenleme için yeni yasama dönemini işaret eden Yıldırım, “Meclis açılır açılmaz özellikle emekliler için 7 bin 500 lira alanlar başta olmak üzere bütün emeklilerle ilgili ciddi bir iyileştirme yapılacak.” dedi.

Ardı ardına gelen açıklamalardan sonra emeklilerin tüm dikkati ekim ayında Meclis açıldığında yapılacak düzenlemeye çevrildi.

MECLİS AÇILINCA EMEKLİ İÇİN NE YAPILACAK?

Edinilen bilgilere göre, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarılması gündemde. Bunun dışında emekli aylıkları için memurlarda olduğu gibi emeklilerde de seyyanen bir artış yapılabileceği belirtiliyor.

Emekli aylıklarında kademeli zam da gündemde. Kademeli zam konusu daha önce de gündeme gelmiş, ancak temmuz ayında uygulanmamıştı.

Kademeli zam planına göre,

– 10-15 bin TL arasındaki emekli aylıklarının yüzde 45,

– 15-20 bin TL arasındaki aylıklara yüzde 40,

– bu tutarın üzerindekilere aylıklara da yüzde 35 oranında zam yapılabileceği dile getirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.