SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclis’te bayram dönüşü ilk mesai: Gündemde ‘kripto düzenlemesi’ var!

Kurban Bayramı’nın ardından Meclis’in ilk mesaisi ‘kripto’ piyasasıyla ilgili düzenlemeye ilişkin olacak.

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2024 12:34
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2024 12:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Meclis’te bayram dönüşü ilk mesai: Gündemde ‘kripto düzenlemesi’ var!

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurban Bayramı sonrasında önemli kanun tekliflerini gündemine alacak. O tekliflerin başında; kripto piyasasına düzenleme getiren yasa teklifi geliyor.

SPK’YA GENİŞ YETKİ VERİLECEK

Düzenlemeyle, hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getirilecek. Hem yatırımcı korunacak, hem de hizmet veren firmalara bir dizi yaptırım getirilecek.

Kripto para kullanıcıları ile ilişkilerin nasıl kurulacağı ve kimlik tespitinin nasıl yapılacağı da yasa ile düzenlenecek.

Düzenlemeye göre hizmet sağlayıcı kuruluş ve faaliyetler için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınacak. Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı için de SPK’ya yetki verilecek. Tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak.

Sermaye piyasalarında 12 milyon kişinin bakiyeli hesabı bulunuyor. Teklif yasalaştığında, belirlenen koşulları taşıyan platformlar yetkilendirilecek, bankaların da saklama lisansı alması gerekecek.

6 MİLYON LİRAYA KADAR CEZA YOLDA

Düzenlemeyle piyasa dolandırıcılığı ve piyasa bozucu eylemler ile bilgi suistimalinin cezaları da belirlenecek. Piyasa bozucu eylemler kapsamında 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında idari para cezası uygulanacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.