SON DAKİKA
Hava Durumu

Meteoroloji değil NASA uyardı! Kuraklık kapıda…

NASA güneş patlaması sonrası yaptığı ölçümde sıcaklık seviyesinde anormal bir yükseklik olduğunu duyurdu. Meteoroloji değil bu kez NASA sıcaklıklar konusunda uyarıda bulundu. Nisan ayına dikkat çeken NASA kuraklık konusunda da uyardı.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Meteoroloji değil NASA uyardı! Kuraklık kapıda…

NASA 2024 yılını sıcaklık ve yağış olasılığı bakımından en dengesiz yıl olarak tarihe geçirdi. Ani değişen sıcaklık dengesi Mayıs ayına geldiğimizde rekor yağışlara yerini bıraksa da dünya geneli ikiye ayrıldı. Meteoroloji değil bu kez NASA uyarıda bulundu. Rekor sıcaklıklar geliyor.

METEOROLOJİ DEĞİL NASA UYARDI! 

Sıcaklık santigratının aniden yükseldiğini ifade eden NASA özellikle bunun Nisan ayında rekor kırdığını açıklayan bir paylaşım yaptı. Ancak paylaşıma ayrıca 10 Mayıs 2024 günü gerçekleşen Güneş patlamasının etkilerini de ilave etti. Güneş patlaması sonrası hızla artan sıcaklığın dünya geneline etkisi olacağını vurguladı.

KURALIK GELİYOR!

Güneş patlamasından önce İTÜ Meteoroloji uzmanı Deniz Demirhan tgrthaber.com’a yaptığı bir açıklamada; bu yaz aylarının sıcak geçeceğini belirtmişti. Demirhan, özellikle sıcaklık konusunda Marmara Bölgesi’nde uyarı da bulunmuştu. Mayıs ayına dikkat çeken Demirhan, güneş ışınlarının daha belirgin geleceğini de belirtti. Yaz aylarına doğru sıcaklıkların yükselmesiyle güneş ışınlarının geliş açısının daha dik geleceğini belirtmişti.

NASA, Demirhan’ın açıklamasını doğruladı. NASA açıklamasında kaydettiği sıcaklık değerlerinin sürekli artığını belirtti. Kaydettiği veride güneş patlamasının etkilerinin olduğunun altını çizerek dünya genelinde yaz aylarında Kuzey Yarım Küre’de kuralık yaşanacağını, Güney Yarım Küre’de ise yağışın şiddetli olacağını belirtti. Şimdilerde sel felaketlerine neden olacak yağışlar 15 Mayıs itibaren azalacak. Azalan yağışlar yerini aniden yükselen sıcaklığa bırakacak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GIDA SEKTÖRÜ!

Exeter Üniversitesi’nden Profesör Peter Cox’ta geçtiğimiz gün bir makale yayınladı. İklim değişikliğine bağlı aniden değişen sıcaklık ortalamasının özellikle gıda sektörünü olumsuz etkileyeceğini vurguladı. 3 C sıcaklık artışında dünya genelinde gıda üretiminin azalacağını etkilerinin ise devam edeceğini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.