SON DAKİKA
Hava Durumu

Öğrenciler tatile doyacak! Tatil 3 gün mü?

Öğrenciler tatile doyacak! MEB'den 3 günlük tatil kararı... Cuma, Cumartesi ve Pazar

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2023 21:41
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2023 21:41
https://www.haberindogrusu.com
Öğrenciler tatile doyacak! Tatil 3 gün mü?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan bir son dakika kararına göre öğrenciler yeni dönemde tatile doyacak. Eğitim modeline dair sık sık yapılan eleştirilerin ardından hafta sonu tatiline bir gün daha eklendi. Normal şartlarda cumartesi ve pazar günleri olan hafta sonu tatili alınan karar neticesinde; Cuma, cumartesi ve pazar günleri olacak.

ÖĞRENCİLERDE TATİL SEVİNCİ

Öğrencilerin derslerine daha fazla odaklanabilmesi için dinlenmesi ve aileleriyle yeterince vakit geçirebilmesi için hafta içi ders saatlerinde de yeni bir planlamanın yapılacağı söyleniyor. Alınan kararın uluslararasında büyük bir başarıya imza atan Finlandiya eğitim modeline dayandığı dikkat çekiyor.

Finlandiya eğitim modeline göre yapılan değişiklik ile öğrencilere daha iyi bir de eğitim verilmesi hedefleniyor. Eğitim modeli temel prensipler adı altında eşitlik, erişim, oyun temelli öğrenme, az standartlı sınavlar ve öğretmenlerin rolüne kadar birçok unsur göz önünde yer alıyor.

4 GÜN OKUL 3 GÜN TATİL

Güncel eğitim sistemi ile birlikte okula giden öğrencilere zaman ve imkan sınırlamasının genişletilmesi hedefleniyor. Öğretmen rehberliğinde etkili bir öğrenme süreci hedeflenirken, öğrenci sağlığı ve refahı da gözler önünde bulundurulacak. Bu durum hesaba katılarak zorlayıcı sınav baskısı azaltılırken, öğrencilerin mutlu olması hedeflenecek.

Kritik kararın alınmasıyla birlikte pilot bölgelerde denemelerin yapılması, daha sonrasında ise tam uygulamaya önümüzdeki yıldan itibaren başlanması bekleniyor. Eğitim sisteminde yapılan gelişmeler ile birlikte öğrencilere iyi bir gelecek sunma konusunda MEB'den yeni adımlar atılıyor.

Okullarda 3 gün tatil konusuna dair gerekli olan detaylar ilerleyen zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından resmi olarak paylaşılacaKTIR.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.