SON DAKİKA
Hava Durumu

Schengen vizesi krizi büyüyor! Türkiye’ye en çok ret veren ülkeler hangileri?

Avrupa Komisyonu’nun resmi verilerine göre, Türkiye’den yapılan Schengen vize başvurularında reddedilme oranı 2023 yılında bir önceki yıla göre artış gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 11:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Schengen vizesi krizi büyüyor! Türkiye’ye en çok ret veren ülkeler hangileri?

Türkiye son yıllarda vize retleriyle gündeme geliyor. Schengen vize başvurularında red oranları yükselişine devam ediyor. Avrupa Komisyonu’nun verilerine göre 2023 yılında red oranı yüzde 16.1’e çıkarak 2022’ye kıyasla artış gösterdi.

Ancak artan başvurulara rağmen red oranlarının yükselmesi, başvuru sahiplerinin vize alma sürecinde karşılaştıkları zorlukları gözler önüne seriyor. Vize başvuru süreçlerinin karmaşıklığı ve gerekli belgelerin eksiksiz sunulması konusundaki sıkı denetimler, red oranlarının artmasında etkili oluyor.

VİZE RED ORANLARI NEDEN YÜKSEK?

Uzmanlar, vize reddi oranlarının yüksek olmasının nedenlerini; başvuru sahiplerinin mali durumlarının yetersiz görülmesi, seyahat amacının net olmaması ve gerekli belgelerin eksik veya hatalı sunulması olarak sıralıyor. Ayrıca, bazı ülkelerin güvenlik endişeleri de vize red oranlarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Yüksek vize red oranları, Türk vatandaşlarının Avrupa’ya seyahat etmekte yaşadığı zorlukları artırıyor. Seyahat planlarını gerçekleştiremeyen vatandaşlar, hem maddi hem de manevi anlamda olumsuz etkileniyor.

TÜRKİYE’YE EN ÇOK RED VEREN ÜLKE ESTONYA

Türkiye’den gelen başvuruların reddedilme oranının en yüksek olduğu ülke Estonya olarak kaydedildi. Estonya’nın Ankara Temsilciliği, 1744 başvurunun 741’ini reddetti. Bu ortaya yüzde 42.5’lik bir ret oranı çıkardı. Estonya’nın Ankara Temsilciliği, 1744 başvurunun 741’ini reddetti. Bu ortaya yüzde 42.5’lik bir ret oranı çıkardı.

İşte en çok red veren ülkeler:

Estonya Ankara Temsilciliği – Yüzde 42.5

Danimarka Ankara Temsilciliği- Yüzde 39.40

Yunanistan Ankara Temsilciliği – Yüzde 38.5

İspanya Ankara Temsilciliği – Yüzde 31.09

Belçika İstanbul Konsolosluğu – Yüzde 27.5

Almanya Ankara Temsilciliği – Yüzde 27.1

Çekya İstanbul Konsolosluğu – Yüzde 23.5

Macaristan Ankara Temsilciliği – Yüzde 22.9

Hırvatistan İstanbul Konsolosluğu – Yüzde 22.4

Almanya İstanbul Konsolosluğu – Yüzde 21.5

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.