SON DAKİKA
Hava Durumu

Teknelere yeni düzenleme geliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Ege ve Akdeniz koylarında teknelerin çevreye zarar verdiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 13:16
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 13:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Teknelere yeni düzenleme geliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“HUKUK DIŞI YAPILAR YIKILACAK”

Bakan Özhaseki, “Artvin’den Hatay’a doğru bir hilal çizin, bütün kıyıları denetliyoruz. Mafyavari tutumlarla sahil şeritlerinde bazı bölgelerin işgal edildiğini görüyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Hukuk dışı yapıları, mevzuata aykırı tüm uygulamaları yani bütün kaçak yapıları yıkacağız.” dedi.

Bir şikayet hattı da kurulacağını belirten Bakan Özhaseki, denize ulaşımın engellendiği durumlara anlık müdahale edileceğini belirtti.

DENİZLERE YENİ SİSTEM

Bakan Özhaseki mapa şamandıra sistemi başlatacaklarını da söyledi.

Ege ve Akdeniz’de teknelerin ağaçlara bağlanmasının çevreye zarar verdiğine dikkat çeken Bakan Özhaseki, “Biz de ‘mapa şamandıra’ projemiz ile bunların önüne geçeceğiz. Teknelerini, kuracağımız mapa şamandıraya bağlayacaklar. Yatların hepsini kayıt altına alacağız. Burada tatil yapıyorsa, onun belirlenen ücretini ödeyecek. Sonra da yanına getirdiğimiz atık gemisine atıklarını verecek. Vermek zorunda kalacak, denize atıklarını boşaltamayacak. Hepsini denetleyeceğiz ve denizlerimizi koruyacağız.” şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.