SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Ya Yunanistan geri adım yapar ya da biz gereğini yaparız. Cumhurbaşkanımızın 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü de bunun için" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2022 13:22
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2022 13:22
https://www.haberindogrusu.com
Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle:

"Ya Yunanistan geri adım yapar ya da biz gereğini yaparız. Cumhurbaşkanımızın 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü de bunun için"

-"Yunanistan'ın silahlandırdığı adalar 1923 Lozan ve Paris anlaşmaları ile Yunanistan'a vermiştir ve tek bir şartla vermiştir. Yunanistan bu adaları silahlandıramaz. Yunanistan bu iki anlaşmayı doğrudan ihlal ediyor"

-"Barışı İstemeyen Yunanistan. Barış anlaşmalarını ihlal ediyor. Biz hukuki argümanlarımızı gönderdik. Gelen cevaplara baktık. Tamamen siyasi demagoji içeren cevaplar. Haksız, hukuk, argümanı ortaya koyamıyor"

-"Bu ihlalden vazgeçmezse Yunanistan bu adaların egemenliği tartışılır. Bizim buna sessiz kalmamız mümkün değil"

-"Biz bunlara sessiz kalamayız. Gerekli adımları atarız"

-"Yunanistan şunu unutmasın, rüzgar eken fırtına biçer. Barışı istemiyorsan biz de gereğini yaparız. Bir gece ansızın"

-"Madrid'de bir üçlü muhtıra imzaladık. Bu belgenin uygulanması için 3'lü bir daimi komite kurduk. Bazı önemli adımların atıldığını görüyoruz. Türkiye'ye yönelik silah ambargosu kalktı. 8 Kasım'da İsveç başbakanı Ankara'ya geldi"

-"Finlandiya Savunma Bakanı'nın Türkiye'ye gelmesi önemli. Çünkü Finlandiya'dan silah ambargosunun kaldırıldığına yönelik bir açıklama yapılmadı. Bu açıklamayı da bekliyoruz"

-"Biz iki ülke arasında bir ayrım yapmıyoruz. Ancak görüntüde Finlandiya ile daha az problemimiz var. İsveç'in atması gereken daha önemli adımlar var"

-"Adını verdiğiniz şahsın Türkiye'ye iadesi önemli. Bu kişi bizim listemizde değildi. Ancak listedeki isimlerin de iadesinin yapılması gerekiyor"

-"Yeni hükümetle beraber daha olumlu bir atmosfer içerisindeyiz. Üyelik konusu onların şartları yerine getirmesine bağlıdır. Bunu dostane bir ortamda kendileri ile paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz"


- "(Yunanistan'ın Rodos ve Midilli'de düzenlediği tatbikat) Maalesef Yunanistan provokasyona devam ediyor. Bizim buna sessiz kalmamız mümkün değil. Bu adaların statüsünü ihlalden Yunanistan’ın vazgeçmesi lazım. Ya Yunanistan geri adım atar ya da biz gereğini yaparız. Rüzgar eken fırtına biçer. Barışı istemiyorsan biz de gereğini yaparız, bir gece ansızın."

- "Finlandiya’dan henüz bize yönelik silah ambargosunun kaldırıldığına yönelik bir açıklama olmadı, bu açıklamayı da bekliyoruz. İki ülke arasında (İsveç - Finlandiya) uygulamada bir ayrım yapmıyoruz. Bizim Finlandiya ile daha az problemimiz var. İsveç’in daha somut atması gereken adımlar var. Şahsın Türkiye’ye iade kararı memnuniyet verici, Bizim listemizde adı yoktu. Ama sonuç olarak olup olmaması önemli değil."
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.