SON DAKİKA
Hava Durumu

Anne ve babalar dikkat! Uzman hekimden adenovirüs uyarısı

Okulların açılmasıyla adenovirüs vakaları de bir anda artışa geçti. Uzmanlar çocuklarda sıklıkla görülen salgına karşı ebeveynlere seslenerek önemli uyarılarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
Anne ve babalar dikkat! Uzman hekimden adenovirüs uyarısı

Gözleri etkileyen bir virüs türü olan adenovirüsün okul çocukları arasında görülme sıklığının arttığını söyleyen Ankara Etlik Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Seda Çevik Kaya “Çocuklar okulda oyun oynarken birbiriyle yakın temas hâlinde. El hijyenine de çok dikkat edilmiyor. Eğer hasta bir çocuk varsa diğerlerine hızlıca bulaşabiliyor. Gözlerde yanma ve batma şikayetleri belirirken, ağılıyormuş gibi sulanma, akıntı meydana geliyor” dedi.

“ADENOVİRÜS” BELİRTİLERİ NELER?

Hasta kişinin virüsü tüm aile bireylerine bulaştırabildiğini belirten Dr. Kaya “Adenovirüs erişkinlerde korneayı tutabiliyor. Bu da gözde leke oluşumuna yol açıyor. Hastanın çok yanma batması oluyor. Ağlıyormuş gibi göz akıntısı oluyor. Gerekli gördüklerimize damla başlıyoruz. Ancak doktor kontrolünün dışında bilinçsiz ilaç kullanımı korneada incelmeye hatta körlüğe kadar götürebiliyor” ifadelerini kullandı.

İŞTEN HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI

Dr. Kaya, alınması gereken tedbirleri ise şöyle sıraladı:

Yetişkinlerde hastalık sırasında lens kullanımına ara verilmeli.Makyaj yapılmamalı, bulaşı azaltmak için el hijyenine dikkat edilmeliYüz havlusu ortak kullanılmamalı.Hasta çocuğun yastık kılıfı sık sık değiştirilmeli

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.