SON DAKİKA
Hava Durumu

TTB'den çarpıcı rapor! Tıp fakülteleri artıyor...

Türkiye, Avrupa’da en çok tıp fakültesi olan ülke olurken, sayısı her geçen gün artıyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2023 09:41
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2023 09:41
https://www.haberindogrusu.com
TTB'den çarpıcı rapor! Tıp fakülteleri artıyor...

Türkiye, olumsuz koşullar nedeniyle sağlık çalışanlarını bir bir kaybederken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ülkedeki bir başka soruna dikkat çekerek, artan tıp fakülteleri ve kontenjanlarına ilişkin bir rapor hazırladı. Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ün, tıp fakültelerinin kontenjanlarını her geçen yıl artırdığını vurgulayan raporda bu yıl tıp fakültelerinde açılan toplam kontenjan sayısının 21 bin 950 olduğu kaydediliyor. Bu kontenjanın ise 18 bin 18’i devlet ve vakıf tıp fakülteleri için açıldığı belirtiliyor.

2023 itibarıyla Türkiye’de 128 tıp fakültesi olduğu, bunların 91’inin devlet, 37’sinin vakıf üniversitelerine bağlı olduğu ifade ediliyor. En çok tıp fakültesi olan illerin İstanbul, Ankara, İzmir olduğu ve İstanbul’da 30, Ankara’da 13, İzmir’de 8 tıp fakültesi bulunduğu belirtilirken toplam 60 ilde tıp eğitimi verildiği kaydediliyor. Raporda, Avrupa’da nüfus açısından Türkiye’ye yakın ülkeler olan İngiltere ve İrlanda’da toplam 61, Fransa’da 54, İspanya’da 44, İtalya’da 47 ve nüfusu yaklaşık olarak aynı olan Almanya’da 43 tıp fakültesi olduğu belirtiliyor. Türkiye’de 685 bin kişiye bir tıp fakültesi düştüğü belirtiliyor. Buna göre Türkiye, nüfusuna göre tıp fakültesi sayısında dünyada ilk sıralarda yer alıyor.

İMKAN YOK DİYE BAŞKA FAKÜLTEDE EĞİTİM

Devlet tıp fakültelerinin 32’sinin kendi hastanesi olmayıp Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile ortak kullanım işbirliği protokolleri var. Vakıf tıp fakültelerinde ise 10’unun özel hastaneler ile işbirliği protokolleri bulunuyor. Özel hastaneleri kullanan vakıf tıp fakülteleri pratik eğitimler için öğrencileri devlet hastanelerine gönderiyor. Buna göre Türkiye’deki tıp fakültelerin çoğunda, insan gücü ve alt yapı olanaklarının nitelikli eğitimin önünde önemli bir engel olduğu belirtiliyor. Yeni açılan fakültelerin öğrencileri başka fakültelerde eğitim aldıklarında, bu yükü üstlenen fakültelerdeki öğrenci sayılarında önemli artış görülüyor.

‘GECEKONDU TIP AÇILMAMALI’

“Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının temel tıp eğitimi niteliğini belirleyen en önemli ölçütlerden” olduğunun altı çizilerek çoğu tıp fakültesinde de akademik geçmişi ve yeterli uzmanlık deneyimi olmayan doktorların öğretim üyesi kadrosuna alınarak ders verdiği ifade ediliyor.

TTB, raporunda “Tıp fakültelerinin kontenjanlarının her geçen yıl azalması gerekirken artırılmasına son verilmeli. Gecekondu tıp fakültesi açılmasına son verilmeli. Yeni açılan tıp fakülteleri birleştirilerek hem fiziki koşullar hem de insan gücü birleştirilerek daha olumlu duruma döndürülebilir. Devlet tıp fakültelerine ekonomik yardım artırılarak eğitimin niteliği artırılmalı. Devlet ve vakıf adı altında özel tıp fakülteleri arasındaki her türlü ayrıma son verilmeli” ifadeleri yer alıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.