SON DAKİKA
Hava Durumu

TİP’in Hatay adayı Gökhan Zan oldu

TİP, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Gökhan Zan’ı resmen aday gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 12:57
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 12:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
TİP’in Hatay adayı Gökhan Zan oldu

Türkiye İşçi Partisi (TİP), on binlerce kişinin yaşamını yitirdiği deprem felaketinde memleketinin sesini duyurma çabalarıyla kamuoyunun hafızasına kazınan Gökhan Zan’ı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterdi.

TİP’Lİ KADIGİL: ‘HATAY HALKININ SESİNİ DUYDUK’
Zan’ın adaylığını açıklayan İstanbul milletvekili ve TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, “Biz Hatay halkının sesini ve isyanını duyduk. Bu sesi duyduk ve Hatay halkının ortak adayı olarak Gökhan Zan’ı seçtik” dedi.

ZAN’DAN LÜTFÜ SAVAŞ’A ÇAĞRI
CHP yönetimine seslenen Zan, “Deprem suçlarına adı karışmış yeniden aday göstermeniz kabul edilemez. Yaptırdığınız hiçbir anket enkazda yaşamını yitiren gerçeğinden daha doğru sonuç vermez. Yapmayın” diye konuştu.

Zan, “Eğer bu yanlıştan dönülürse halkımızı yalnız bırakmamak, yaralarımızı birlikte sarmak için tüm fedakarlıkları yapmaya hazırım, hazırız” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a çağrı yapan Zan, “Çekilin ve Hatay İttifakı’nın etrafında birleşelim” dedi.

“CHP, Lütfü Savaş’ı değiştirirse adayınızı geri çeker misiniz?” sorusuna TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, “Bizim attığımız bu adım ne CHP’ye ne Lütfü Savaş’a karşı bir adım. Bizim attığımız adım AKP’nin rantçı anlayışına karşı bir adım. CHP’li dostlarımız üstlerine düşeni yaparsa biz de üzerimize düşeni yaparız” cevabını verdi.

NE OLMUŞTU?
TİP’ten yapılan açıklamada, “12 Şubat Pazartesi günü (yarın) saat 11.00’de İstanbul İl Başkanlığımızda milletvekillerimizin katılımıyla Hatay İttifakı’nın Büyükşehir Belediye başkan adayını kamuoyuna açıklayacağız” denilmişti.

Gökhan Zan, özellikle 6 Şubat depremleri sonrası kentte öne çıkan figürlerden olmuştu. Eski milli futbolcu, 22 Mart 2023’de İYİ Parti’ye katılmış ve genel seçimlerde aday adayı olup seçilememişti.

Zan, seçimlerden sonra İYİ Parti’den istifa etmişti.

Daha önce de TİP’in Gökhan Zan’a adaylık teklifi götürdüğü konuşulmuştu.

Hatay, yüzde 8,56 ile TİP’in genel seçimlerde en yüksek oy aldığı şehir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.