SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna'yı yıkmaya karar vermiş


AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, “Rusya, Ukrayna’yı yıkmaya karar vermiş” değerlendirmesinde bulundu.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, olağanüstü gündemle toplandı. Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İngiltere, Kanada ve Ukrayna Dışişleri Bakanları katıldı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları hakkında değerlendirmelerin yapıldığı toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Rusya Ukrayna’yı yıkmaya karar vermiş. İnsan hakları Konseyi’nde bugün insan hakları ve uluslararası hukuk ihlalinin aydınlatılması için bir oylama yapıldı, Rusya’nın yaptıklarına hiçbir destek alanı bırakılmadı’’ dedi.

“Putin bizi bölmeye çalıştı ama hiç olmadığı kadar birlikteyiz”
Rusya’nın nükleer santrale yaptığı saldırıya değinen Yüksek Temsilci Borrell, "Rusya Ukrayna’nın en büyük santraline saldırdı. Burada vahim olan çevresel ve insani bir facia yaşanabilirdi. Nükleer alanlar etrafındaki tampon bölgeye Rusya saygı göstermeli. Çünkü tüm Avrupa’nın güvenliği söz konusudur. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in işaret ettiği gibi Atlantik ötesi işbirliği güçlenmeli. Putin bizi bölmeye çalıştı ama hiç olmadığı kadar birlikteyiz. Putin ise uluslararası toplumdan hiç olmadığı kadar dışlandı. Amacımız Rus halkını cezalandırmak değil ama Putin’in savaşında sıkıntıyı halk çekiyor. Putin’in çevresindekiler ülkeyi terk edemeyecekler. Rus savaş makinasını besleyen musluğu keseceğiz. Gerekli finansmana erişemeyecekler’’ şeklinde konuştu.

Oluşturulma Tarihi: 5 Mart 2022, Cumartesi 01:30
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.