SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu 100 liranın değeri yüz bin lira

Bir sıfırı eksik olan hatalı basım 100 TL'yi,100 bin liradan satışa sunuldu.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2023 12:46
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 12:46
https://www.haberindogrusu.com
Bu 100 liranın değeri yüz bin lira

İkameti Elazığ’da olan bir vatandaş bir sıfırı eksik olan hatalı basım 100 TL'yi,100 bin liradan satışa çıkardı.

Elazığ'da yaşayan Besime Ata, maaşını aldıktan sonra parasını saymaya başladı. Ata, bu sırada 100 TL'lik banknotuna baktığında bir sıfır olmadığını gördü. İlk başta paranın sahte olabileceğini düşünen Ata, ardından internet üzerinden yaptığı araştırmada parada basım hatası olduğunu öğrendi. Bunun üzerine Ata, 100 liralık banknotunu 100 bin liraya satışa çıkardı. Alıcı olması dahilinde parayı satacağını aktaran Ata, aksi taktirde satmayı düşünmediğini hatıra olarak saklayacağını ifade etti.

Hatalı basım 100 TL’yi maaşını aldıktan sonra para sayarken fark ettiğini belirten Besime Ata: “Geçtiğimiz aylarda maaşımı alıp eve gittim. Evde maaşımı sayarken bu 100 lirada bir eksiklik olduğunu gördüm. 100 TL’nin bir sıfırı eksikti ve bir miktar boya kalıntısı vardı. Bu durumu fark edince araştırmaya başladım. Paranın sahte olduğunu düşündüm. Daha sonra internetten bir araştırma yaptım ve bu paranın hatalı basım olduğunu anladım. Türkiye’de birkaç tane daha böyle hatalı basım para var. Benim elimdeki 100 lira da bunlardan bir tanesi. Normalde iki adet sıfır olması gerekirken benim paramda baskı hatasından kaynaklı sadece bir tane sıfır var” dedi.

Parayı harcamayı düşünmediğini aktaran Ata, “Bu parayı harcamayı düşünmüyorum. Tabi ki gelen teklifler olursa değerlendirebiliriz. Şu anda 100 bin liralık bir değer belirledik. Alan olmasa da biz bu parayı hatıra olarak saklayacağız. İlk fark ettiğimiz anda kardeşlerimle birlikte güzel duygular yaşadık. O günü bize hatırlatması için bu parayı ömür boyu saklayacağız” diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.