SON DAKİKA
Hava Durumu

En yüksek mertebe; şehitlik

Her Türk asker doğar, her Türk askeri de söz konusu vatansa canını gözünü kırpmadan verir. Ve Türk askeri en yüksek mertebe olan “Şehitlik” mertebesine yükseldiğinde ailesin vakur bir duruşla bu durumu “Vatan Sağ Olsun” diyerek karşılar.

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2022 17:32
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2022 17:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.haberindogrusu.com
En yüksek mertebe; şehitlik

Askeri birlikler Türkiye’de “Peygamber Ocağı” olarak nitelendirilir. Askerlerin geneline de “Mehmetçik” denilir. TSK bünyesinde çıkarılan Silahlı Kuvvetler Dergisi’nde Mehmetçik"in hikayesi şöyle aktarılıyor; Ocak 1912'de Trablusgarp'ta Tobruk Savaşında bir subayın yanında çarpışan Mehmet isimli asker şehit düştü. Onbaşı, subaya dönüp ‘Kumandan Mehmet şehit düştü’ diye bağırdı. Subay da ‘Vah Mehmetçik, vah’ diye karşılık verdi. Subayı duyan diğer askerler şehit düşen askerin ismini Mehmetçik sanıp ‘Mehmetçik şehit düştü’ diye bağrıştı. Alay yazısı da deftere ‘ilk şehidimiz Mehmetçik’ diye yazdı. O gün şehit düşen, gazi olan ama adı bilinmeyenlerin hepsine ‘Mehmetçik’ denildi.

Bu topraklarda “bir karış vatan toprağını vermem” diyen yüzbinlerce Mehmetçiğimiz gönüllü olarak şehadet şerbetini içti. Elbette hepsinin hikayesini aktaramayacağız. Ama zaten her hikayetimizde tüm şehitlerimiz aklımıza gelecek, tüm şehitlerimizi anacağız ve tüm şehitlerimizin ruhuna birer Fatiha okuyacağız. 

Yazı dizimizde şehitlerimizin yanında gazilerimizin de hikayelerine yer vermeye çalışacağız

Tüm Şehit ve Gazilerimize şükranlarımızla… Gelin birlikte öğrenelim yaşananları…

Yazı dizimiz yarın başlıyor...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.