SON DAKİKA
Hava Durumu

Birbirimize güvenmemiz lazım

Yazının Giriş Tarihi: 04.04.2024 15:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 15:36

Ak Parti; Gerçek belediyecilik.

CHP; Dürüst belediyecilik.

YRP; Ahlaklı belediyecilik vs. vs...

Geçen hafta gerçekleşen 31 Mart yerel seçimlerinde partilerin kullandığı sloganlar.

Bu sloganlarda anlatılanlar bir insanda olması gerekenler. Yoksa insanlar için ekstra bir erdem olmamalı.

Ne yani, Ak Parti dışındaki partiler belediyeciliği emaneten mi yapıyor?

Ne yani, CHP dışındaki partiler dürüst çalışmıyorlar mı?

Ne yani, YRP dışındaki tüm partiler ahlaksız mı?

Elbette hiç biri değil. 

Ancak, insan bu sloganları görünce ister istemez bir şüpheye düşmüyor değil. Hakikaten insanların kafalarını karıştıran sloganlar. Partiler bunları vatandaşın dikkatini çekebilmek için kullanıyor.

Vatandaş mı?

Onlarda bu sloganlara ayak uydurup karşısındaki partilileri rahatsızlıkla yolsuzlukla ve hatta hırsızlıkla suçlayabiliyor. Tabii ki, kamuoyuna yansıyan bazı belediyelerdeki yolsuzluklar da vatandaşın bu konularda peşin hükümlü davranmasında etkili oluyor. Ama bu böyle gitmez. Birbirimize güvenmemiz gerekir. Çürük insanlar her yerde, her toplumda vardır. Bir kaç kişinin hatasını bir topluma mal etme alışkanlığından vazgeçmeliyiz.

Bu ülkede, haliyle her toplumda güvenilir insanlar mevcut. Bunların sayılarının da kötü insanlardan daha çok olduğuna inanıyorum.

XXX

Biz bunları yazarken Bursa siyasetinde bu olgunluğu görebiliyor muyuz?

Maalesef. 

Özellikle Bursa Büyükşehir Belelediyesi'nin halef ve selef başkanları Mustafa Bozbey ile Alinur Aktaş  arasındaki atışmalar güven zedeleyici.

Seçim gecesi Bozbey'in "Büyükşehir Belediyesi'nin önüne tırlar yanaşmış. Evrak kaçırıyorlar ve bazı kişileri işten çıkardılar" açıklaması Aktaş'ı fazlasıyla üzmüş. Veda toplantısında bu suçlamaya cevap verdi. "Anlım ak, kamburum yok. Temiz bir belediye bırakıyorum" diyen Aktaş tepki için de devir teslim törenine katılmama kararı almış. Bu tartışmanın vatandaşa  yansımasıda elbette olumsuz. Karşı tarafta kusur arayışının olduğu dönemde bu açıklamalar aradığımız güven ortamını zedeledi. Gerçek mi, asılsız mı? 

Hiç önemli değil; CHP'lilere göre, güvenilmez biri oldu. CHP seçmenine göre; Alinur Aktaş yolsuzlukları örtmek için evrakları kaçırdı.

Doğrusu, Mustafa Bozbey'in açıklaması tanıdığımız başkana yakışmadı. 

Birbirimize güvenmemiz lazım!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.