SON DAKİKA
Hava Durumu

Kemal Bey, Bu iş Köstebekle olmaz

Yazının Giriş Tarihi: 31.08.2022 00:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.08.2022 00:03

Okyanus ötesinden yapılan sufle yerine, bir araya geldikleri zaman; bu ülkenin hangi sorunları var, nasıl bir çözüm yolu bulabiliriz, konuları üzerinde düşünseler, daha tutarlı bir siyaset üretebilirler. Böylece meşruiyet sorununu da çözmüş olurlar. Aslında muhalefetten beklenende budur. Ne var ki, bunun tam aksine bir durum var ortada. Ülke sorunlarını çözmek yerine, Erdoğan karşıtlığı üzerinden siyaset üretme çabaları, muhalefeti, böyle garip ve gülünç durumlara düşürüyor. Emperyalistlere karşı ciddi mücadele veren bu ülkenin insanı, çok iyi anladı fakat Kılıçdaroğlu’nun hala anlamamakta direndiği için siyasal meşruiyet sorunundan kurtulamadı.

Niyetim hükümet güzellemesi yapmak değil ama hakkı da teslim etmek gerekir. Hükümet, yirmi yılı aşkın iktidarı döneminde verdiği bütün vaatlerini bir takvim çerçevesinde gerçekleştirdiğini CHP’liler de çok iyi biliyor. Son zamanlardaki, Kılıçdaroğlu’nun ‘hükümet çözsün’ dediği konuların da öteden beri hükümet           evreleri tarafından üzerinde çalışıldığı ve dile getirildiği biliniyor. Ancak ne hikmetse çözüm için ne zaman bir adım atılsa, bir gün öncesinde, CHP liderinin, ‘bu problem de çözülmesi lazım’ diyerek kükrediğini görüyoruz. Hükümetin açıklamasından bir gün önce Ana Muhalefet ’in liderinin aynı konuyu gündeme taşıması, ister istemez insanın aklına bir tür bilgi hırsızlığını getiriyor. Olay, haklı olarak birçok medyada; ‘Kemal Bey’in köstebeği kim?’ şeklinde yer aldı, sorular soruldu. Aslında bu ilk de değildi.  ÖTV, KYK, borçları, EYT örnek olarak vermek yeterli olur sanırım. Bu problemlerin çözümünün açıklanmasının öncesinde; sanki Kemal Bey açıklamış, muhalefet olarak ağırlığını koymuş ta Hükümet bu sorunları çözmüş gibi bir hava oluşturmaya çalışıyor. Bu tür siyaset CHP’ye ne kazandırır bilemem ama, "Bay Kemal'in köstebeği kim?" sorusunu haklı çıkardığında şüphe yoktur.  

Medyada yer alan şekliyle; “KYK borcu ve otomobilde ÖTV düzenlemesini önceden haber alıp rol kapan Kılıçdaroğlu, bu kez de ‘icra affında’ sahne aldı. 80 günlük emeğin ürünü düzenlemenin açıklanmasına günler kala ‘Borçlarınızı sakın ödemeyin!’ diye çağrı yapması oldukça ilginç. Kılıçdaroğlu’nun, içeriden nasıl bilgi aldığı merak konusunu, merak edilir hale geliyor. ‘Kılıçdaroğlu’nun köstebeği kim?” şeklinde soru sorduruyor, haklı olarak. Çünkü söz konusu bu sorunların çözüm noktasına gelinceye kadar, ilgili birim ve bürokratların, uzun süre konu üzerinde dikkatli bir şekilde çalışma yaptığını, ilgili devlet kurumlarının da görüşleri alınarak, uygulanabilir hale getirildiğini, sonra kamuoyu ile paylaşıldığını görmezlikten gelirseniz, bu soruları da haklı çıkartırsınız. Her nedense Kemal Bey’in, haftalar belki aylar süren bu çalışmalar süresince hiç aklına getirmediği bir sorunu, çözümü, kamuoyu ile paylaşılacağı günün öncesinde, gündeme taşıması, yukarıdaki soruyu sormayı zorunlu hale getirmiyor mu? Dahası bu açıklamalarda, halkı devlete karşı ayaklanmaya çağırdığı anlamı da çıkarılamaz mı? Sanırım kendi çapında, halkçılık yapıyor olsa gerek!   

Tabi bu arada CHP yayın organları, bu haberler karşısında panikleyerek, Bir aydır “Kılıçdaroğlu’nun köstebeğini arıyorlar” diyerek bu köstebeği bulamayacaklarını ifade ediyorlar. Üstelik, işi siyaset ustalığı olduğunu ima etmeye kadar götürüyorlar. Yani, rol çalmanın adı siyaset üretmekse ne denebilir ki!  Pes doğrusu.  İbrahim Karagül, haklı olarak “KYK borcu ve otomobilde ÖTV düzenlemesini önceden haber alıp rol kapan Kılıçdaroğlu, bu kez de ‘icra affında’ sahne aldı. 80 günlük emeğin ürünü düzenlemenin açıklanmasına günler kala ‘Borçlarınızı sakın ödemeyin!’ diye çağrı yapan Kılıçdaroğlu’nun, içeriden nasıl bilgi aldığı’ şeklinde endişelerini dile getirmesi, olayın boyutlarını ortaya koymaktadır.   

Benzer bir durum bir ay önce de gündeme geldi. Bu bilgilerin bürokratlar tarafından sızdırılıp sızdırılmadığı konusunda; “Hükümetin planları CHP'ye nasıl sızdırılıyor? Bürokrasideki köstebekler kimler? Kemal Kılıçdaroğlu'nun ajanları devrede!” şeklinde konu dile getirilmişti. Ancak bu sorular hala karşılık bulamadı.  

Konuya ilişkin olarak Ak Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, hükümetin atacağı yeni adımların CHP'ye nasıl sızdığına ilişkin bazı bürokratların politikleştiğine dikkat çekerek, “FETÖ’cü”ler’ olabileceği şeklindeki açıklaması, kısmen tutarlı olabilir ama konuyu tam olarak açıklamaya yetmeyeceği kanısındayım.

Aslında CHP’nin zihniyetini ve siyaset anlayışını Gurup Başkanvekili Engin Atay; ‘bu hükümet dünyanın en doğru işini bile yapsa bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok. Milletin bize verdiği görev bu kardeşim. Kaldı ki, bu hükümet çok da yanlış işler yapıyor’ demişti.

Bu bir zihniyet problemi. Bu durumu çözmek psikologların işi, ancak Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin icraatlarını sahiplenmeye devam edecek gibi görünüyor. Fakat bunun için köstebek kullanmaya gerek yoktur. Yani demem o ki, köstebekle siyaset te yapılmaz, meşruiyet te kazanılmaz.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.