SON DAKİKA
Hava Durumu

Nekbe’ben (Büyük Felaket) Akis; Hakkın Hulk’da nurlu tecellisi

Yazının Giriş Tarihi: 17.05.2024 00:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 00:19

Öyle bir çağdan geçiyoruz ki; başlı başına imtihan denen sürecin tüm kıstaslarını ruhlarımız ve bedenlerimizde oldukça derinden hissedebiliyoruz..

Hatta bu süreç son zamanlarda öyle bir hâl aldı ki insan olarak; nefes almaktan, uyumaktan, yemek yemekten, sevdiklerimizle vakit geçirip, onlara bunu hissettirmekten, özgürce hareket edip normal bir seyir izlemesi gerekirken bu rutinin ne yazık ki, menfaat odaklı bütünsel kavramların ekseninde, yaşamsal fonksiyonların bütün dünya kamuoyunca vicdanen sorgulandığı adına, “ işgalci terörist “ damgası vurularak, yaşama haklarının ellerinden alınmasına legal bir zemin hazırlamaya çalışan siyonist vahşetin, her geçen gün biraz daha ileri giden taşkınlıklarını ilanen yüzlerine tokat gibi vurmalarına rağmen, vicdan merhametten yoksun, insanlıktan, ruh ve incelikten nir bir haber olarak yaşayan bu güruhun, intikam ateşinde, nefret çukurunun, hırs girdaplarında yanıp kül olacağı günler; zannımca çok uzak değildir diye düşünüyorum….!

Kan ve vahşete doymayan, bu insanlık dışı varlıkların 15 Mayıs 1948’de, tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi, Filistinliler için onlarca yıldır devam eden felaketler silsilesinin başlangıcı oldu. Filistinliler için bir trajedi, toprak kaybı, katliam, köylerinin haritadan silinmesi ve yüz binlercesinin zorunlu göçü olarak kabul edilen ve Arapça “Büyük Felaket” anlamına gelen Nekbe’nin üzerinden 76 yıl geçti. Yaklaşık bir yıl içerisinde 750 binden fazla Filistinli topraklarını terk etmek zorunda bırakıldı. Nekbe’den bu yana işgali genişleten İsrail, şu an 27 bin kilometrekarelik tarihi Filistin topraklarının yüzde 85’ine el koymuş durumda. Filistinliler bu alanın sadece yüzde 15’ini kullanabiliyor. İsrail ayrıca 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da da Yahudi yerleşim birimi inşaatlarına devam ediyor. İsrailliler için “ bir devletin kuruluş” günü olan 15 Mayıs, Filistinliler için ise nüfuslarının yüzde 67’sine tekabül eden 957 bin kişinin yurtlarından zorla çıkarılması, kültürel ve sosyal dokunun yok edilmesiyle başlayan ve günümüze kadar devam eden felaketler silsilesi anlamına geliyor. O tarihten bu yana nüfus artışıyla birlikte Filistinli mültecilerin sayısı dünya genelinde 5,9 milyona ulaştı. Bunların yaklaşık 5,3 milyonu Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı‘na (UNRWA) kayıtlı durumda. İsrail güçleri Nekbe’de Filistinlilere ait 675 köy ve kasabayı yok etti ve binlerce Filistinliyi öldürdü. Birçok tarihi Filistin şehri de Yahudileştirildi. Bu süreçte Negev bölgesinde yaşayan Bedevi kabileler yerlerinden edildi. Filistinlilere göre ayrıca yerleşim bölgelerinin isimleri değiştirilerek kültürel kimlik ortadan kaldırıldı. Nekbe'de sürgün edilen yüz binlerce Filistinli, ülke içinde ve dışında oluşturulan onlarca mülteci kampında zor şartlar altında hayatlarını sürdürüyor. Ülke toprakları içinde yer değiştiren Filistinlilerin yoğun olarak sığındığı yerlerden olan ve İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdürdüğü kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nde 8 mülteci kampı bulunuyor. 

Yeryüzünde yaratılmış canlılar arasında, en mükemmel varlık insandır. O’nu yaşatmak ve devamını sağlamak en birincil görevdir. Bu bilince sahip yani kendi türünden olanı korumak iradesini hakim kılmak adına; tüm dünyada başlatılan büyük çaplı haykırışların, dalga dalga yeryüzüne bir başka renk ve desende birleşerek,” İslâm Motifini” oluşturmaları da ayrıca türdeşlikten ziyade; kardeşlik bilincinin Serhad’lı İmanı’nda tecelli etmiş olması; Hak’kın Hulk’da nurlanarak, bâtılı yerle bir ettiğini açıkca göstermektedir. Hakikatin, Hulk’daki yansıması sonucu oluşan İslam Motif’li farkındalığın, merhamet sahibi insanlar tarafından fark edilerek, bütün dünyaya duyurulması sonucu, oluşan bilincin İslâm’ın bütünleyici ve kapsayıcı özelliğini bir kez daha yer yüzündeki tüm canlıların evrensel gerçeklik ve bilişsel uyanışın hızlıca yayılmasını sağlamış, Siyonizm temelli soykırım dünya kamuoyunca, esefle kınanarak, haksızlığın önünde duran, cansiperane cesaretin İslâm Şerefi’yle taçlanması sonrası yek vücut olup; ayağa kaldırılmıştır…

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.