SON DAKİKA
Hava Durumu

Millet İttifakının Yerel Yönetim Vaadi

Yazının Giriş Tarihi: 25.04.2023 15:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.04.2023 15:03

Millet ittifakının mutakabat metnine de koyduğu “yerel yönetimlere özerklik” maddesi tam bir mayınlı alan. Aynı zamanda HDP’nin masaya açıktan destek vermesinin de ana sebebi. HDP, bu maddeden yola çıkarak özerk kantonların hayata geçeceği hayalini kuruyor. Bu hayal aslında ABD'nin ve Kandil'in de ortak hayali.

Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun birden çok kez dile getirdiği “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartını mutlaka yerine getireceğiz” vaadi neleri ihtiva ediyor? Kemal Bey'in bu vaadini farklı zamanlarda bir talep olarak dile getiren Kandil'in terör baronları ve Selahattin Demirtaş'ın aslında olmasını istedikleri “yerel yönetim özerklik şartı”nın onlar için önemi nedir?

Bu konuyu daha önce Sevgili Yusuf Alabarda, bir YouTube videosu ile net olarak anlatmıştı.

Onun değerli anlatımından özetle Avrupa Yerel Yönetim Özerklik vakasını kısaca aktaralım. Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartlarını Türkiye'de dahil 47 ülke kabul edip imza altına alıyor. Ancak içinde İngiltere, Belçika, İspanya, Türkiye'nin de bulunduğu 34 ülke bazı maddelere çekince koyuyor.

Türkiye 1988 de kabül ettiği anlaşmayı 1993 de 10 maddesine “şerh” koyarak meclisten geçiriyor. İşte Kandil terör baronları ve Sayın Kılıçdaroğlu'nun itirazı bu 10 maddeye konulan çekince. Bunların kaldırılmasını istiyorlar. Öyle ki Kandil'den Kemal Bey'e parmak sallanıyor, "Eğer helalleşeceksek Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartlarını çekincesiz uygulayacaksın" deniliyor. Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin 20-24 özerk bölgeye ayrılması gerektiğini iddia ediyor. İBB Başkanı İmamoğlu, Avrupa'da yaptığı konuşmada "Avrupa Yerel Yönetimlere Özerklik şartlarının amacına bağlıyız" diye konuşma yapıyor.

Türkiye'nin şerh koyduğu 10 madde :

1- Yerel makamları doğrudan ilgilendiren tüm konulara ilişkin planlama ve karar alma süreçleri içinde  kendileriyle olanaklar ölçüsünde zamanında uygun biçimde yerel yönetimlere danışılacaktır.

2- İdari Özerklik: Kanunla düzenlenmiş daha genel hükümlere halel getirmeyecek şekilde yerel makamlar kendi iç idari örgütlenmesini, bunları yerel ihtiyaçla uyumlu kılmak ve etkin idari yapacak şekilde kendileri kararlaştırır.

Yıllardır terörle mücadele eden Türkiye için patlamaya hazır bomba.

3- Yerel olarak seçilmiş kişilere görevleri ile bağdaşmayan sorumluluk yüklenmez.

4- Denetimlerin sınırlandırılması.

Merkezi idare hesap sormasın.

5- Yerel makamlara aktarılan kaynağın nerede kullanılacağına yerel yönetim karar versin.

6- Yeniden bütçe tahsisi yapılacak olursa nerede kullanılacağına yerel yönetim karar verir.

Yani bütçeyi ver ama denetleme sınırlı olsun.

7 - Yerel makamlara yapılacak hibeler şartsız olmalı. Yerel yönetim yapılan hibeyi dilediği gibi kullanır

8- Birlik kurma ve birliklere katılma hakkı.

Yerel yönetim merkezi otoritenin onayı ve rızası olmadan dilediği birliğe katılabilir!

9- Yerel makamlar başka devletlerin yerel makamlarıyla işbirliği yapar.

10- Yerel yönetimlerin yargıya gitme yolu.

Yani yerel yönetim ulusal ve uluslararası yargıya başvurabilir.

Çoğunluğu Avrupa Birliği üyesi olan 34 ülkenin İngiltere, Fransa, İsveç, İsviçre, Yunanistan, İtalya, Avusturya gibi ülkelerin de çekince koyduğu bu maddeleri olduğu gibi kabul etmemizi isteyen Kemal Bey ne istediğinin farkında mı?

Kapalı kapılar ardında Kandil'in siyasi uzantısı HDP’ye başka ne vaatlerde bulundu?

Kalın sağlıcakla!

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.